Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Cestování do Severní Koreje z finančního pohledu od Jaromír - No, zajímavý článek. Celý článek si říkám, jací jsou...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2015 0:33

  Jaromír (neregistrovaný) ---.silesnet.cz

  No, zajímavý článek.

  Celý článek si říkám, jací jsou chudáci, ale ke konci jsem nabyl dojmu, že vlastně oni si myslí, jak nejsou chytří a "nenakují" a neoderou ty západní xyz... :)

  Jinak zdravím Patriku

  Prostě Potěmkinova vesnice, ekonomika, a vůbec všechno. Jaj, ještě, že už v masně nejsou ty pyramidy hořčic a prázdné háky, díky za to! A za svobodu, že tady můžu napsa Gustav Husák je pěkný k... :DDDD

  JA

 • 16. 10. 2015 9:15

  Patrik Chrz

  Potěmkinova vesnice to je, o tom není sporu, možná nejen pro turisty, ale i pro jednotlivé skupiny obyvatel navzájem. Ti starší to znají i od nás, kdy se "plnil plán i když všichni věděli, že ta čísla s realitou vůbec nemají nic společného". Nám naši průvodci lhali i o zbytečnostech, kde pravdu znát zcela jistě museli a kde si mohl každý pravdivost jejich slov ověřit - třeba když říkali, že mají 5 televizních programů, přitom každý si v hotelu mohl zjistit, že program je pouze jeden. Však je Amík, který se na to ptal, celkem dostal do kouta, když se ptal, co na nich dávají, nebyli schopni na tuto otázku odpovědět :).

  Jen nejsme schopni zjistit, kam až ona potěmkinova vesnice sahá, je totiž několikastupňová. Jinak se má elita, jinak střední třída žijící v hlavním městě a jinak zbytek na venkově. A díky celkem účinné regulaci pohybu obyvatelstva (kontroly na silnicích, prakticky neexistující dálková doprava, minimální možnost komunikace mezi regiony) od sebe mohou být tyto světy oddělené jen o málo méně, než od sousedních zemí. Vlivem informačního embarga nemáme šanci zjistit ani kolik lidí v dané společenské třídě je a co za to musí zaplatit.

  Celkem věřím tomu, že většina jsou opravdu chudáci, na druhou stranu díky absenci informací mohou být i relativně šťastní (on toho člověk k životu až tak moc nepotřebuje), absence informací potlačuje jeden ze základních lidských pudů - chamtivost a závist (které jsou na druhé straně motorem spotřeby a tedy i pokroku). Pokud nevím, že se mohu mít lépe (nevidím, že soused se má lépe, že běžná životní úroveň v sousední zemi je výrazně vyšší), prostě přijmu svoji životní situaci jako daný fakt. A jestli opravdu lidé věří, že jim ze zahraničí hrozí nebezpečí, mohou být za aktuální situaci i rádi a po změně netouží.

 • 16. 10. 2015 11:17

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  No, já čím více cestuji, tím více si myslím, že se ten život v jiných zemích zas tak moc v podstatě neliší.

  A nemáš pravdu ve svém tvrzení, "díky absenci informací mohou být i relativně šťastní, absence informací potlačuje jeden ze základních lidských pudů - chamtivost a závist".
  To je zcela zásadní omyl. Naopak, nedostatek informací způsobuje fámy, přehnaná a nesmyslná očekávání, ve stylu "sousedova porce guláše je vždy větší". Takže v 80-tých letech měli lidé zcela přehnané představy o západním Německu. Po otevření hranic ovšem zjistili, že se ta životní úroveň vlastně moc neliší. Jak říkala jedna mánička, dnes jakože disident, "Kdyby bolševik nechal otevřené hranice, aby to lidi mohli na vlastní oči vidět, každý se přesvědčit, mohli vládnout dodnes". Tak jako v Číně. Právě ten nedostatek informací byl velkou příčinou pádu režimu.

  "Jinak se má elita, jinak střední třída žijící v hlavním městě a jinak zbytek na venkově. "
  To mi nedá se nezeptat: kde na světě je to jinak?

 • 16. 10. 2015 15:28

  Josef Novotný (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Já mám dojem, že informační embargo máme i tady. Jen je děláno jemněji, a to skrze lži a manipulace v médiích.

  Vlastně je to docela sranda, když řadu let se neustále přemílalo v televizi a novinách, že tu máme velice levně a je třeba zdražit na úroveň cen EU. Teprve až před pár lety, když už snad 30 % Čechů jezdilo za levnějším a zároveň kvalitnějším zbožím do zahraničí - to tak nějak začalo být jako lež neudržitelné.

  Teď se dozvídáme, že česká ekonomika roste. Já ve svém okolí vidím neustálá zdražování a lidem kolem mě nerostou mzdy. ČNB oslabuje neustále korunu - a důvody si vylhávají mezi prsty. Takže máme v Česku Potěmkinovu vesnici, kdy média lžou o rostoucí ekonomice a zlepšující se situaci v České republice.

  Také máme Potěmkinovu vesnici o velkém přínosu Rómů a imigrantů pro naši zem. A zcela jasný signál z reality, kdy za stejný trestný čin dostane neRóm podstatně vyšší trest, než Róm. Zároveň se nám dostává zaručeně pravdivé informace, že všichni jsem si rovní a máme zaručena rovná práva a zacházení, ať jsme kdo jsme.

  Zkrátka u nás je Potěmkinova vesnice v informacích naprosto stejně účinná, ne-li účinnější, než ta v KLDR. Je tu také několikastupňová.

  Před časem jsme se dozvěděli, že informace o spadlém Boeingu budou utajeny, ale v poslední době se opět objevují - zřejmě pod tlakem, že Rusko se rozhodlo odtajnit to co ví. A tak si honem rychle musíme pospíšit, abychom propagandisticky sestřelení letadla svalili na Rusko a vyrobili další Potěmkinovu vesnici.

  Po Potěmkinovsku jsme přinesli svobodu a demokracii Srbům, Lybijcům, Íráčanům a mnoha dalším státům. Ti se z toho radují, a naše ministerstvo zahraničí nestačí přijímat děkovné dopisy nadšených Srbů, Lybijců a Íráčanů a dalších zemí, kde nám za svobodu a demokracii děkují. I toto je zhruba v podtextu zpráv.

  KLDR to prostě dělá špatně. U nás Potěmkinovu vesnici vytváříme daleko účinnější, a ještě si mnoho lidí pochvaluje, jak konečně mají svobodu a pravdivé informace.

  Svoboda slova tu také není. Můžete nadávat na Rusy, na Němce, na Čechy, ale zkuste nadávat na Romy nebo Židy. To svobodně v této zemi nemůžete, jdete před soud a flastry jsou za to pořádné. Také nemůžete popírat holokaust, opět se pak díváte na život přes mříže.

  Já bych si to tu moc neidealizoval. KLDR to prostě dělá špatně, ale od dob Goebbelse se svět poučil a propaganda využívá poslední vědecké poznatky psychologie, sociologie a dalšího. Je to velmi pokrokové a takové Potěmkinovy vesnice jsou mnohem účinnější a hlubší.

 • 16. 10. 2015 20:40

  Krakonoš (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Kolika zbytečnými slovy se dá napsat "Jsem bolševik"

 • 16. 10. 2015 21:01

  Antikrakonoš (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  A jak krátkou větou lze napsat "jsem i-d-i-o-t!"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).