Hlavní navigace

Názor k článku Cestování do Severní Koreje z finančního pohledu od Patrik Chrz - Potěmkinova vesnice to je, o tom není sporu,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2015 9:15

    Patrik Chrz

    Potěmkinova vesnice to je, o tom není sporu, možná nejen pro turisty, ale i pro jednotlivé skupiny obyvatel navzájem. Ti starší to znají i od nás, kdy se "plnil plán i když všichni věděli, že ta čísla s realitou vůbec nemají nic společného". Nám naši průvodci lhali i o zbytečnostech, kde pravdu znát zcela jistě museli a kde si mohl každý pravdivost jejich slov ověřit - třeba když říkali, že mají 5 televizních programů, přitom každý si v hotelu mohl zjistit, že program je pouze jeden. Však je Amík, který se na to ptal, celkem dostal do kouta, když se ptal, co na nich dávají, nebyli schopni na tuto otázku odpovědět :).

    Jen nejsme schopni zjistit, kam až ona potěmkinova vesnice sahá, je totiž několikastupňová. Jinak se má elita, jinak střední třída žijící v hlavním městě a jinak zbytek na venkově. A díky celkem účinné regulaci pohybu obyvatelstva (kontroly na silnicích, prakticky neexistující dálková doprava, minimální možnost komunikace mezi regiony) od sebe mohou být tyto světy oddělené jen o málo méně, než od sousedních zemí. Vlivem informačního embarga nemáme šanci zjistit ani kolik lidí v dané společenské třídě je a co za to musí zaplatit.

    Celkem věřím tomu, že většina jsou opravdu chudáci, na druhou stranu díky absenci informací mohou být i relativně šťastní (on toho člověk k životu až tak moc nepotřebuje), absence informací potlačuje jeden ze základních lidských pudů - chamtivost a závist (které jsou na druhé straně motorem spotřeby a tedy i pokroku). Pokud nevím, že se mohu mít lépe (nevidím, že soused se má lépe, že běžná životní úroveň v sousední zemi je výrazně vyšší), prostě přijmu svoji životní situaci jako daný fakt. A jestli opravdu lidé věří, že jim ze zahraničí hrozí nebezpečí, mohou být za aktuální situaci i rádi a po změně netouží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).