Hlavní navigace

České dráhy: Pro štamgasty dráž a hůře

29. 12. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Obvykle jsou věrní zákazníci odměňováni, u Českých drah je tomu naopak. Na náš poslední článek o nových tarifních podmínkách zareagoval jeden ze čtenářů s velmi zajímavým podnětem.

Zavedení tarifu IN 50 na zákaznické In-kartě, který je novinkou tohoto roku, znamená mimo jiné výraznější slevu z obyčejného jízdného, kdy oproti standardní In-kartě je sleva dvojnásobná. Cenou za tuto dvojnásobnou slevu je výrazně zvýšená cena In-karty se slevou IN 50 oproti běžné In-kartě. Až potud je přístup národního železničního dopravce relativně běžný. Za větší vstupní poplatek mám nárok na větší slevu.

Zákaznické karty si pořizují zejména ti cestující, kteří využívají vlaku častěji. Je tedy logické, že o vyšší slevu budou mít zájem ti z cestujících, kteří jezdí nejčastěji, a kteří začasté využívají traťových jízdenek na delší časové období, např. na měsíc nebo čtvrtletí. Ale to u Českých drah neplatí. Koupíte-li si dražší IN-kartu, pak máte nárok sice na slevu ve výši 50% z obyčejného jízdného, ale u týdenní či měsíční jízdenky dostanete slevu pouze 25%.

České dráhy si zřejmě spočítaly, že vyšší sleva by mohla být pro ně nevýhodná. Mít stálého klienta, který se ke mně opakovaně vrací, to je sen všech, co dělají v marketingu a obchodu. České dráhy jdou v tomto opačným směrem. Podaří-li se mi přesvědčit klienta, aby za poměrně velké peníze si koupil In-kartu, mám ho na tři roky uvázaného podobně jako mobilní operátor u tarifu s dvouletým úvazkem. A mohu počítat s jeho penězi po další tři roky. Ovšem České dráhy tato možnost nechává ledově klidnými a sleva IN 50 je odsouzena k nepoužitelnosti. Nelze se pak divit, že řada cestujících raději volí komfort auta a spolujízdu s dalšími na pravidelných cestách do zaměstnání.

Odvoláváme, co jsme slíbili

Všichni, kteří si v uplynulém roce pořídili nebo obnovili za 990 korun svoji In-kartu, udělali tak s vědomím, že budou mít po dobu její platnosti čtvrtinovou slevu na jednosměrné, zpáteční, traťové i síťové jízdenky ČD Net. Ovšem rok se s rokem sešel, příslušná oddělení Českých drah sáhla do pravidel pro přiznání slevy a pro držitele In-karet opět po roce nemá její vlastnictví cenový efekt při nákupu jízdenky ČD Net.

V roce 2009 se prodávaly síťové jízdenky ČD Net za cenu 450 Kč všem bez rozdílu. Po změnách tarifů, které proběhly před rokem, byla cena jízdenky ČD Net pro nedržitele In-karty zvýšena na 600 Kč, ale držitelům In-karty se začala přiznávat sleva ve výši 25 %, čímž pro ně zůstala cena jízdenky ČD Net stejná jako v předchozím roce. Nyní, po dalších tarifních změnách se cena této celodenní síťové jízdenky zvýšila na 550 Kč.  A to bez rozdílu pro všechny. Najednou se ztrácí sleva ve výši 25 % na nákup této jízdenky pro držitele In-karty, kteří si za určitých podmínek tuto kartu po celý rok pořizovali.

skoleni_21_6

Zákon jsem já

Už řadu let je trpěno, že cestující pořizující si tříletou In-kartu je částečně postaven do role sázejícího, neboť neví, kolik bude činit základní jízdné za rok či dva, a zda budou jezdit právě ty vlaky po těch tratích, kde on potřebuje cestovat. Nyní se však tato nejistota postavila na výrazně vyšší úroveň. Nejenže provedené tarifní změny se pohybují na hraně, či spíše za hranou zákona, neboť dané podmínky se po uzavření smlouvy jednostranně změnily bez toho, že by se k tomu mohla druhá strana jakkoliv vyjádřit, ale České dráhy touto změnou daly jasně najevo, že ony jsou pánem a nikoliv zákazník. Srovnejme si tuto situaci s případem, kdy dojde ke zvýšení cen otevřených jízdenek jednoho nejmenovaného dopravce. Tento dopravce pravidelně umožňuje ještě po nějakou dobu tyto jízdenky využít, i když nová cena je již v platnosti, nebo nabízí zákazníkům vrácení peněz.

Sněží, nejedeme

Letošní zima je opravdu v posledních letech neobvyklá. Vlaky pravidelně stojí, nebo jezdí se zpožděním, které je zapříčiněno zasněženou dopravní cestou. Bohužel razantní pokles počtu provozních zaměstnanců je poznat právě v těchto dnech, kdy není rukou a nohou, které by udržovaly koleje sjízdné. Vždyť dříve k tak kolosálním výpadkům provozu docházelo zřídka, v posledních letech se to však stává běžnou praxí. Shrnuto a podtrženo, změny na železnici k lepšímu jdou velmi ztuha, alespoň že jedna jistota zůstává: koženka.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje problematice práva a dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).