Hlavní navigace

Česká pošta zdražuje. Tipy, jak ušetřit a poštu obejít

6. 4. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Česká pošta není jediným poskytovatelem poštovních služeb. Porozhlédli jsme se, jaké jsou na současném trhu možnosti, pokud byste se od ní chtěli odstřihnout. Jde to, ale těžce a dráž.

O tom, že Česká pošta plánuje zdražit své služby, jste se mohli dočíst v dubnové aktualitě. Ačkoli se jedná o zvýšení ceny v řádech několika korun, pro mnoho lidí jde o nemilé zjištění. Porozhlédli jsme se proto, zda existuje nějaká relevantní alternativa, pokud nechcete služeb České pošty využívat.

Přepravních společností je v České republice celá řada. My jsme se zaměřili na několik největších, které zde působí:

 • DHL Express,
 • Direct Parcel Distribution (DPD),
 • Geis,
 • PPL,
 • TOPTRANS.

Společnost Geis své služby poskytuje pouze firmám, a nikoli soukromým osobám, tudíž jejích služeb v rámci posílání dopisů či balíčků využít nemůžete. Ostatní zmínění přepravci to ale umožňují, a tak jsme se podívali na to, za jakých podmínek a za jakou cenu můžete jejich služeb využít.

DHL Express

V případě společnosti DHL Express je situace poměrně jednoduchá. Společnost bere do přepravy pouze své vlastní obalové materiály. Na jejich webových stránkách si tedy dle rozměrů vyberete, který by vám vyhovoval, a vyzvednete si jej. To je bez poplatku. Při počítání ceny se pak řídíte následujícím postupem:

 • Zjistíte fyzickou hmotnost zásilky.
 • Zjistíte objemovou hmotnost zásilky.
 • Ta vyšší vám určuje cenu.

Fyzickou hmotnost zásilky zjistíte prostřednictvím váhy. Objemovou hmotnost zásilky si musíte vypočítat podle vzorce:

(délka balíčku × šířka balíčku × výška balíčku) / 5000

Poté oba výsledky porovnáte a podle toho, kde vám vyšla vyšší váha, určujete následně cenu vaší zásilky:

Hmotnost zásilky Cena přepravy
Do 0,5 kg 241 Kč
Do 1 kg 362 Kč
Do 2 kg 563 Kč
Do 5 kg 808 Kč

Zásilku musíte následně odnést na jedno z partnerských míst společnosti, kde ji od vás převezmou a doručí na jiné partnerské místo společnosti, kde si ji příjemce převezme.

Direct Parcel Distribution

Pokud budete chtít jako soukromá osoba poslat po České republice balíček přes společnost Direct Parcel Distribution (DPD), můžete využít pouze služby Osobní balíček. V rámci ní musí vaše zásilka splňovat tyto podmínky:

 • Celkový obvodový rozměr nesmí být větší než 300 cm.
 • Balíček nesmí být polepen žádnými samolepkami, štítky atd.

Celkový obvodový rozměr zjistíte pomocí následující rovnice:

Sečtete 2 nejkratší strany krabice, vynásobíte dvěma a přičtete délku jedné nejdelší strany.

Ceny se následně liší podle toho, zda jsou s dobírkou, či bez.

Hmotnost zásilky Cena bez dobírky Cena s dobírkou do 5000 Kč Cena s dobírkou nad 5000 Kč
Do 1 kg 142 Kč 201 Kč 207 Kč
2 kg 152 Kč 211 Kč 218 Kč
4 kg 157 Kč 216 Kč 223 Kč
5 Kg 176 Kč 235 Kč 241 Kč

Ceny jsou již finální, včetně DPH, palivových příplatků a příplatků za mýtné. Toto jsou ale pouze rámcové ceny dle kilogramů. Pokud bude vaše zásilka vážit např. 3,5 kg, bude vaše výsledná cena mezi částkou za 2kilový balíček a částkou za 4kilový balíček.

Podání a doručení balíčku vypadá následovně:

 • První den si objednáte službu Osobní balíček.
 • Druhý den si od vás společnost balíček převezme.
 • Třetí den balíček doručí (pokud si nepřejete pozdější doručení).

PPL CZ

U společnosti PPL máte na výběr ze tří služeb, prostřednictvím kterých můžete zásilku poslat:

 • PPL Parcel Private
 • PPL Parcel CZ Dopolední balík
 • Balík DTD

V rámci služby PPL Parcel Private jsou přepravovány balíky mezi jednotlivými soukromými osobami. Doručení probíhá následující den od podání, a to od pondělí do soboty.

Nejdelší strana vaší zásilky nesmí mít více než 200 cm a zároveň nesmí být součet obvodu a délky zásilky více než 300 cm, jinak vám vaši zásilku do přepravy nevezmou.

Hmotnost zásilky Cena přepravy
Do 1 kg 139 Kč
Do 3 kg 148 Kč
Do 5 kg 162 Kč

Pokud si navíc přejete ještě doběrečné, je cena o pár desetikorun vyšší.

Výše dobírky Dobírkový poplatek
Do 1000 Kč 39 Kč
Do 5000 Kč 51 Kč
Do 20 000 Kč 63 Kč

Pokud budete dobírku platit kartou, naúčtuje si společnost poplatek ve výši 1,4 % z hodnoty dobírky.

Další variantou je služba Dopolední balík. Ten garantuje dopolední doručení maximálně do 10 hodin následujícího dne. Pokud vám balíček doručí mezi 10:01 a 11:00, dostanete 20% slevu, a pokud po 11. hodině, neplatíte přepravu vůbec. Pravidla pro přepravu balíčku jsou stejná, ale tato služba je dostupná pouze ve vybraných městech:

 • Praha, České Budějovice, Teplice, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Liberec, Pardubice, Zlín.

Ceny jsou zde vyšší jen o pár korun.

Hmotnost zásilky Základní cena
Do 1 kg 147 Kč
Do 3 kg 157 Kč
Do 5 kg 165 Kč

Na rozdíl od předchozího případu zde uvádí PPL pouze jakousi základní cenu, ke které je nutné ještě připočítat následující poplatky:

 • DPH,
 • palivový příplatek,
 • příplatek za mýtné.

Na výši palivového příplatku a příplatku za mýtné se můžete dle společnosti podívat na jimi uváděném odkazu, který je ale v době publikace článku nefunkční. V případě dobírky si ještě připočítáte poplatek za doběrečné, viz výše.

Poslední možností je služba Balík DTD. Jedná se o přepravu zásilek pouze po Praze, a to s doručením v ten samý den, ve kterém zásilku podáte. Maximální limity pro velikost balíčku jsou stejné jako v předchozích případech. Svoz zásilky si musíte objednat nejpozději do 11:00 a samotný svoz probíhá mezi 11:00 a 13:00. Zásilky jsou doručovány do 18:00.

Hmotnost zásilky Základní cena
Do 3 kg 140 Kč
Do 5 kg 150 Kč

V tomto případě má PPL jednotnou cenu pro všechny balíčky do 3 kg. A stejně jako v případě Dopoledního balíku, i zde si k ceně musíte připočítat:

 • DPH,
 • palivový příplatek,
 • příplatek za mýtné.

Výsledná cena tak několikanásobně převýší ceník České pošty.

TOPTRANS

U společnosti TOPTRANS probíhá výpočet a nacenění zásilky opět úplně jiným způsobem. Zde je pro společnost důležitá váha, objem zásilky a vzdálenost, jakou zásilka poputuje.

Váha / objem Do 100 km Do 200 km Do 300 km Do 400 km Do 500 km Do 600 km Do 700 km
Do 500 g / obálka 66 Kč 74 Kč 92 Kč 99 Kč 110 Kč 119 Kč 127 Kč
Do 5 kg / 0,12 m3 130 kč 148 Kč 184 Kč 199 Kč 209 Kč 227 Kč 241 Kč

Jak je vidět, společnost TOPTRANS rozlišuje pouze mezi obálkou do 500 gramů a poté už je až do váhy 5 kg jedno, kolik vaše zásilka váží. Rozdíl v ceně je však téměř dvojnásobný. I zde jsou navíc ceny uvedeny bez DPH a dalších příplatků. Skutečnou cenu přepravy si můžete vypočítat prostřednictvím kalkulačky na webu společnosti. Oproti České poště jsou však ceny opravdu vysoké.

Společnost dále nabízí i různé doplňkové služby:

 • TOPTIME (dopolední doručení do 12:00) – příplatek ve výši 25 % z tarifu.
 • TOP-WEEKEND (sobotní doručení) – příplatek ve výši 50 % z tarifu + 500 Kč paušál.
 • TOP-PRIVAT (večerní doručení) – bez příplatku, pokud je místo vykládky ve městě sídla TOPTRANSu, v ostatních případech se účtuje paušál 300 Kč.

Bez České pošty to jde, ale dráž

Vadí vám zdražení České pošty? Můžete dopisy posílat přes jiné přepravce jako zásilky, obálky či „balíky“. Za listovní zásilku zaplatíte u konkurence okolo 150 Kč.

Oproti tomu je doporučená zásilka České pošty po zdražení na 38 Kč vlastně „levná“. Obyčejná zásilka za 16 Kč je pak „skoro zadarmo“.

Větší smysl sledovat ceny má až u balíku, kde má pošta silnou konkurenci.

Česká pošta

Ačkoli se Česká pošta rozhodla své služby mírně zdražit, její ceny jsou oproti cenám těchto přepravců velice nízké. Pro úplnost uvádíme ceny některých služeb České pošty.

Služba Doporučený balíček

Maximální váha doporučeného balíčku nesmí přesáhnout 2 kg. Minimální rozměry musí být 14 × 9 cm. V případě maximálních rozměrů nesmí žádný z rozměrů přesahovat 60 cm a součet všech tří rozměrů zásilky nesmí přesahovat 90 cm.

Hmotnost zásilky Cena
Do 500 g 64 Kč
Do 1 kg 69 Kč
Do 2 kg 73 Kč

V případě dobírky si připlácíte 12 Kč k ceně zásilky. Pokud chcete poslat balík s vyšší váhou, musíte využít jinou službu.

Obyčejný balík

U obyčejného balíku jsou minimální rozměry nastaveny na 15 cm × 10,5 cm. Žádný rozměr nesmí být větší než 240 cm a součet délky, šířky a výšky nesmí přesáhnout 300 cm. Obyčejný balík lze poslat až do váhy 20 kg.

Hmotnost zásilky Cena
Do 2 kg 74 Kč
Do 5 kg 81 Kč

Obyčejný balík však nemá sledovací číslo a vy se od pošty nedozvíte, zda ho příjemce obdržel, nebo ne.

skoleni_13_10

Tipy, jak ušetřit

Kupte si dopředu poštovní známky s nominální hodnotou udávanou písmeny. Během dubna je koupíte za aktuální cenu, po zdražení přitom budou mít cenovou hodnotu podle nového sazebníku služeb. Můžete se tak včas předzásobit.

Alternativou je používat e-mail se zaručeným elektronickým podpisem. Ten skvěle nahradí písemnou korespondenci se státní správou a samosprávou, ale narazíte u soukromých subjektů, které na něj v drtivé většině stále nejsou připraveny.

Balík Na poštu

Balík Na poštu můžete poslat až do váhy 30 kg. Zároveň obdržíte i sledovací číslo a budete vědět, kdy příjemce vaší zásilku obdržel. Požadavky na minimální a maximální rozměry jsou stejné jako u obyčejného balíku, tedy že minimální rozměry musí být 15 cm x 10,5 cm. Žádný rozměr nesmí být větší než 240 cm a součet délky, šířky a výšky nesmí přesáhnout 300 cm.

Hmotnost zásilky Cena
Do 2 kg 108 Kč
Do 3 kg 116 Kč
Do 4 kg 120 Kč
Do 5 kg 127 Kč

Ačkoli pošta své služby podraží, i přesto je v konkurenci na trhu stále nejlevnějším přepravcem zásilek. V podstatě si tedy zdražení svých služeb může dovolit, protože adekvátní cenová alternativa v současné době neexistuje.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).