Hlavní navigace

Bílá zelená karta. Co se změní pro řidiče?

21. 5. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Zelená karta změní barvu. Nová černobílá karta bude platit ve všech státech systému jako zelená karta. Výhodou však je, že ji můžete vytisknout doma na bílý papír. Než se změní zákon, budeme jí stále říkat „zelená“.

Zelená karta, která slouží jako doklad o zaplacení povinného ručení (pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla), změní od 1. července 2020 svou barvu. Nově nebude zelená, ale bílá. Dohodly se na tom státy Evropského hospodářského prostoru (EHP). Se změnou barvy karty souhlasily všechny země a budou ji respektovat, některé si však zelenou kartu ponechají, jiné budou dokument od začátku prázdnin vydávat vytištěný na bílém papíře. Současně tak budou platit obě verze karty a země je budou akceptovat, ať už se po změnu barvy rozhodly, či nikoliv, komentuje to Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny. Název zelená karta zatím zůstává tak, jak je uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Kde vám černobílá karta bude platit?

Nové „bílé“ karty budou platit v zemích, které využívají současný systém zelených karet. Přehled těchto zemí najdete vždy na zadní straně své zelené karty. Podmínkou platnosti zelené karty v dané zemi je, aby její rozeznávací značka nebyla přeškrtnuta.

Zelená karta vám platí ve všech zemích EHP (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely zelenokaretního systému i Švýcarsko) a také na území států uvedených ve vyhlášce Ministerstva financí: Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Monako, San Marino, Severní Makedonie, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán. 

Dále vám zelená karta může platit v zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Jde o Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko. Je ale na pojišťovně, jestli pojištění odpovědnosti na území těchto států bude poskytovat, nebo ne. Takže zelená karta vám v těchto zemích nemusí platit, záleží na tom, s jakou pojišťovnou máte sjednáno povinné ručení. Podmínkou platnosti je, aby rozeznávací značka dané země nebyla na zelené kartě přeškrtnuta.

Kde vám bílá karta platit nebude

Kde vám bílá karta platit nebude
Pojišťovna Výluky na země
Allianz pojišťovna bez omezení
AXA pojišťovna Írán, Izrael, Maroko, Tunisko
Česká podnikatelská pojišťovna Írán, Izrael
ČSOB Pojišťovna Írán
Direct pojišťovna  Írán, Izrael, Maroko, Tunisko
Generali Česká pojišťovna bez omezení
Hasičská vzájemná pojišťovna Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Izrael, Maroko, Moldavsko, Tunisko
Kooperativa pojišťovna bez omezení
Pillow  pojišťovna Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Izrael, Maroko, Moldavsko, Rusko, Tunisko
 Pojišťovna VZP bez omezení
Slavia pojišťovna bez omezení
UNIQA pojišťovna  bez omezení

Ze zákona platí, že řidič musí mít zelenou kartu při provozu vozidla u sebe. Jestliže jedete autem do zahraničí a buďto u sebe nemáte zelenou kartu, nebo do země, kam jedete, vaše karta neplatí, jste povinni si na hranicích koupit tzv. hraniční pojištění (jde o poplatek za vstup a provoz vozidla na území cizího státu).

Zelené karty budou platit dál

Pro řidiče se přechodem na nové bílé karty nic zásadního nemění. Své zelené karty můžete používat až do konce doby jejich platnosti. Poté vám pojišťovna vystaví novou černobílou kartu. Nějakou dobu tedy ještě budou mezi řidiči kolovat obě varianty zelené i černobílé karty. Běžná platnost zelených karet je jeden rok, takže je možné, že vám novou bílou kartu pojišťovna pošle až příští rok.

Navíc pojišťovny mohou ještě rok poté, tedy do 30. června 2021, tisknout doklad o zaplacení povinného ručení na předtištěné zelené karty. Podle odhadů pojišťovnám zásoby předtištěných zelených karet vystačí ještě na několik měsíců a až pak začnou podle evropské dohody vydávat doklad na bílém papíře.

Pozor na neoficiální státy a problematické regiony

Zelená (bílá) karta obecně neplatí na územích, které státy (jež jsou jinak součástí zelenokaretního systému) nemají pod kontrolou.

  • Kosovo (geograficky srbské území) – na hranicích si musíte zakoupit hraniční pojištění. Ceny pojistného stanovuje Centrální banka Kosova.
  • Náhorní Karabach (geograficky ázerbájdžánské území) – platí tu arménské povinné ručení, které si musíte koupit na hranicích.

Dalším problémem jsou území okupovaná Ruskem, nebo za jeho pomoci, a Tureckem.

  • Krym – jde o výsostné území Ukrajiny, ale potřebujete zelenou kartu s platností v Rusku, protože Rusko Krym vojensky obsadilo a okupuje jej.
  • Abcházie a Severní Osetie – jde o části Gruzie, které však vojensky obsadila ruská vojska a nyní jde o neuznané státy. Zelená karta tam vůbec neplatí, přestože se tyto „státy“ přiklánějí k Rusku. V samotné Gruzii už povinné ručení existuje a platíte jej na hranicích (v Abcházii a Severní Osetii ale nepomůže).
  • Podněstří – území Moldavské republiky, ve kterém za pomoci ruské armády došlo k převratu. Zelená karta tam neplatí.
  • Severní Kypr – území okupované tureckou armádou, ani tam neplatí zelená karta.

Černobílou kartu půjde snadno vytisknout doma

Výhodou černobílé karty je, že řidiči si ji v případě ztráty nebo poškození mohou sami vytisknout i na černobílé tiskárně a nemusejí shánět zelený papír. Už se tedy nestane, že vám kartu při kontrole neuznají, protože jste si ji vytiskli na bílem papíře. Pokud kartu ztratíte nebo poškodíte, stačí o tom uvědomit pojišťovnu a ona vám kartu (i opakovaně) zašle ve formátu PDF do emailu. Pojišťovny přitom mohou řidičům posílat zelenou kartu elektronicky už nyní. Podstatné je, aby pojišťovna měla na řidiče elektronický kontakt (například emailovou adresu) a byla s ním předem dohodnutá, že si přeje dokument poslat tímto způsobem.

Zelenou kartu si však i nadále můžete vyzvednout na pobočce pojišťovny či si ji nechat doručit klasicky poštou. Do budoucna ale mají černobílé karty přinést zjednodušení fungování celého systému a přispět k jejich digitalizaci. Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi, říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

CHP22

Přechod na nový typ dokladu bude ale pozvolný. Změna určitě neznamená, že pojišťovny začnou černobílé doklady posílat pouze elektronicky.

Černobílou, stejně jako zelenou, kartu budeme i nadále zasílat primárně v papírové podobě, aby naši klienti nemuseli řešit její tisk. Do budoucna uvažujeme, že si klienti sami vyberou, zda budou chtít karty nadále v papírové podobě, nebo pro ně bude komfortnější pouze elektronická verze. Předpokládáme, že tuto možnost ocení spíše firmy, kterým elektronická distribuce ulehčí a zrychlí například rozesílání karet v rámci podniku, upřesňuje Honza Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).