Hlavní navigace

Banky rozšiřují své služby pro studenty

Ondřej Antoš

Začátek nového školního roku se blíží a vědomi jsou si toho nejen studenti, ale také banky, které přichází s novými produkty zejména úvěrového charakteru. Některé z nich vstupují do boje o studenty zcela nově. O jaké služby se jedná a za jakých podmínek jsou poskytovány?

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Živnostenská banka od poloviny srpna přichází s novým produktem určeným pro studenty; v jejím případě jde v tomto tržním segmentu o premiéru. „Nový“ znamená u Studentského konta od ŽB pouze nový produkt v rámci portfolia produktů Živnostenské banky. Jinak jde o klasické studentské konto pro studující lidi ve věku od 15 do 30 let. Studentské konto od ŽB je rovněž „balíčkovým produktem“, tzn. student jím získává více bankovních služeb najednou, například i včetně mezinárodní platební karty a karty ISIC, která je užitečná zejména jako mezinárodní studentský doklad opravňující držitele k čerpání slev při využívání dopravních prostředků, při vstupech do kulturních památek atp.

Studentské konto je nabízeno za 19,– Kč měsíčně. Spolu s kontem obdrží student čipovou platební kartu Maestro nebo kartu Visa Electron, 2 kanály přímého bankovnictví (NetBanku a MiniBanku), zasílání až 5 SMS zpráv o stavu účtu zdarma, čtvrtletní výpis zasílaný poštou, neomezený počet výběrů z bankomatů ŽB a 1 výběr v měsíci z cizího bankomatu zdarma. Součástí Studentského konta je neomezený počet příchozích plateb zdarma, bez poplatku je také zřízení, změna nebo zrušení trvalých platebních příkazů a inkas prostřednictvím přímého bankovnictví. Běžný účet Studentského konta je zvýhodněn úrokovou sazbou, která je o 0,5 % vyšší než standardní sazba u klasického běžného účtu. Studentům nad 18 let banka v rámci Studentského konta nabízí zdarma zřízení a vedení kontokorentu do výše 5000,– Kč bez jakéhokoli scoringu, úroková sazba je v tomto případě ve srovnání s konkurencí velmi lákavá, činí 10 % p. a. Podmínkou získání Studentského konta je předložení potvrzení o studiu.

Studentské konto ŽB tak ničím výrazně nevybočuje ze služeb nabízených doposud ostatními bankami. Výhodné je zejména relativně nízkým úročením kontokorentu (nevýhodou je jeho omezení na 5000 Kč), bezplatnými výběry z bankomatů, popřípadě bezplatnými změnami trvalých příkazů a povolení k inkasu, i když tyto klady lze nalézt také u konkurence.

Dalším inovátorem byla v srpnu Česká spořitelna, která začala nabízet kreditní kartu pro studenty vysokých škol. Jde tedy o další službu úvěrového charakteru, která se studentům nabízí. Doposud existovala možnost sjednání úvěru v podobě kontokorentu, která přetrvává i nadále, rozdíl je tedy pouze v tom, že si studenti v rámci Programu Student+ nově volí mezi sjednáním kontokorentu nebo vydáním kreditní karty Kredit+ Visa Electron. Obě volby představují stejné nároky na žadatele:

  • Žadatel musí být majitelem účtu Student+,
  • výše úvěru závisí na ročníku studia – 10 000 Kč je určeno studentům prvního ročníku vysoké školy, 20 000 Kč studentům druhého a vyššího ročníku vysoké školy a prvního ročníku denního doktorandského studia.

Karta je po celou dobu vedení Programu Student+ zdarma bez ručitelského závazku a držitel může využít bezúročného období až 45 dní, což představuje asi její největší výhodu, které lze u konkurence dosáhnout pouze při sjednání standardní kreditní karty, avšak až po prokázání příjmu. Úroková sazba je ovšem nepříliš příznivá, činí 19,8 % p. a.

K výše zmíněným bankovním institucím, které se pokusily oslovit studentstvo, přibyla i ČSOB, která v srpnu představila nové Studentské konto Plus. To je odlišné jednak nižším úročením (0,4 % místo 1,2 %) a jednak možností vyššího kontokorentu (až 20 000 Kč). Úroková sazba činí 12,9 % p. a.

Výběry z bankomatů ČSOB jsou pro studenty zdarma, místo elektronické platební karty získávají studenti embosovanou platební kartu, což je velkou výhodou, příchozí platby a platby podané elektronicky jsou rovněž zdarma. Požadavkem je v případě ČSOB to, aby byl klient ve věku od 15 do 28 let (klienti starší 19 let musejí být studenty VŠ nebo VOŠ). Do ukončení studia je vedení účtu zdarma a následně pak zpoplatněno 40 Kč měsíčně. Prvních 4000 klientů navíc dostává k novému kontu 128 MB USB flash zdarma, podmínkou je v tomto případě uzavření smlouvy, a musí jít o původního klienta, který doposud nevyužíval služeb ČSOB.

Na stránkách Měšce si můžete porovnat jednotlivé typy studentských účtů!

Pozor na dluhy!

Každý student, který se rozhodne od banky jakýkoliv úvěr přijmout, by si měl uvědomit, že v případě platební neschopnosti se může velmi snadno ocitnout v databázi spotřebitelů neplnících své finanční závazky, což by mu v budoucnu mohlo znemožnit získání jakéhokoliv úvěru. Vyhodnocování žádosti o úvěr je totiž ověřováno v rámci členských společností, například sdružením SOLUS, spravujícím výše uvedený registr. Pokud tak má klient problémy se splácením půjčky u některého ze členů sdružení, s největší pravděpodobností se svojí další žádostí neuspěje.

Orientační porovnání studentských účtů
Vedení účtu Změna trvalého příkazu k úhradě Maximální výše kontokorentu Úročení kontokorentu
Živnostenská banka 19 Kč 0* Kč 5 000 Kč 10 %
ČS – Program Student+ 0 Kč 0* Kč 20 000 Kč 13,90 %
ČSOB – Studentské konto Plus 0 Kč 40 Kč 20 000 Kč 12,90 %
KB – Gaudeamus na kvadrát 20 Kč 20* Kč 10 000 Kč 12 %
GE Money Bank – Genius konto 19 Kč 0* Kč 100 000 Kč 17,9 %

)* Zadané prostřednictvím přímého bankovnictví.

Anketa

Využíváte jako student úvěry od bank?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).