Hlavní navigace

Banky podmínky poskytování úvěrů zpřísnily jen nepatrně

15. 4. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Banky už v březnu předpokládaly, že epidemie koronaviru se negativně podepíše na jejich hospodaření. Zatím však výrazně nezpřísňují podmínky pro poskytování půjček.

Průzkum úvěrových podmínek bank, který pravidelně provádí Česká národní banka (ČNB), zachycuje postoje bank na počátku propuknutí koronavirové epidemie. Byl prováděn v období od 2. do 17. března, takže mapuje jejich náladu těsně před vyhlášením nouzového stavu. Šetření se zúčastnilo 21 bank, které mají na bankovním úvěrovém trhu stěžejní podíl. Samotný průzkum se skládal z 22 otázek, týkajících se podmínek spojených se schvalováním úvěrů a toho, jak banky vnímají aktuální poptávku po úvěrech.

Podle vyjádření bank, které se zapojily do průzkumu, byly v prvním čtvrtletí roku 2020 podmínky poskytování úvěrů na bydlení vesměs neměnné. Zpřísnily je jen některé z bank (zhruba 5 %.) Důvodem byly obavy z přicházející ekonomické krize. Úrokové sazby hypoték ale spíše stagnovaly, zatímco ještě v roce 2019 klesaly. Poptávka po hypotékách v prvním čtvrtletí roku 2020 vzrostla zhruba o 20 %. Což bylo dáno tím, že v předchozích letech o hypotéky nebyl zájem kvůli zpřísnění podmínek ze strany ČNB a trh se po tomto poklesu začal postupně dostávat do normálu. Dalším důvodem pro růst poptávky byl také pokles úrokových sazeb.

Na půjčku na bydlení dosáhne více lidí

Jinými slovy hypotéky zlevnily a lidé je začali více kupovat. Celkový objem uzavřených hypoték dosáhl v únoru 2020 částky 18,6 miliardy. Stejně tak počet uzavřených smluv, který dosáhl 7 tisíc, je téměř srovnatelný s množstvím podepsaných hypotečních smluv v roce 2017, tedy před zásahem ČNB. Zdražování hypoték v důsledku rostoucího zájmu o úvěry na bydlení ale bránil konkurenční tlak mezi jednotlivými bankami. Navíc banky v souvislosti s šířením epidemie a zhoršováním ekonomické situace počítaly v následujícím čtvrtletí s poklesem zájmu o hypotéky, a to v řádu 46 % až 52 %.

ČNB počátkem dubna 2020 kvůli šíření onemocnění COVID-19 a zhoršujícím se ekonomickým prognózám dokonce zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Povolený limit pro výši hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 % z dřívějších 80 %. To znamená, že pokud budete žádat o hypotéku, stačí vám, abyste měli našetřeno 10 % z ceny nemovitosti, kterou si hodláte pořídit na úvěr. Podrobnosti se dozvíte v článku: Pravidla pro nové hypotéky zjemňují, nově stačí 10 % vlastních peněz

Banky čekají pokles zájmu o úvěry

U spotřebitelských úvěrů se v prvním čtvrtletí letošního roku podmínky jejich poskytování příliš nezměnily. Jen u části úvěrů došlo k mírnému zpřísnění podmínek, vyjádřeno v číslech šlo o 3 %. Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů, a to včetně těch vnímaných jako rizikové, spíše klesaly. Přestože poptávka po těchto typech úvěrů mírně rostla (celkem o 10 %). Stejně jako v případě hypoték také u spotřebitelských úvěrů banky čekaly pokles poptávky o ně řádově až o 40 %.

Podobný vývoj banky zaznamenaly u úvěrů určených živnostníkům. Podmínky jejich poskytování zůstaly více méně stejné. Zájem o ně však za první tři měsíce roku 2020 klesl téměř o polovinu, celkem o 47 %. Banky v následujícím čtvrtletí očekávaly, že poptávka po těchto úvěrech bude i nadále klesat zhruba stejným tempem jako dosud.

V prvním čtvrtletí roku 2020 část bank zpřísnila podmínky poskytování úvěrů pro nefinanční podniky zhruba o 17 %. K čemuž většinu bankovních institucí vedlo šíření onemocnění COVID-19, které banky vnímaly jako velké riziko. Obavy měly především z ekonomických dopadů epidemie na oblast dopravy, automobilového průmyslu a služby. Zpřísnění podmínek při poskytování úvěrů se týkalo malých a středních podniků i velkých společností. Současně banky navýšily úroky u úvěrů vnímaných jako rizikové a požadovaly u nich vyšší zajištění. Budoucí potíže související s dopadem epidemie na ekonomiku si patrně uvědomovaly i samotné firmy. Poptávka podniků po úvěrech se v prvním čtvrtletí roku 2020 snížila, a to zhruba v rozsahu 15 %. Většina bank před krizí očekávala růst poptávky po krátkodobých půjčkách.

Zlevní koronavirus hypotéky a další úvěry?

Na druhou stranu banky už v polovině března předpokládaly, že následující čtvrtletí pro ně bude kvůli epidemii koronaviru ztrátové. Centrální banka pak v březnu dvakrát po sobě snížila úrokové sazby z 2,25 % na 1 %. Už v březnu se začal rýsovat koncept programu Úvěr COVID I. a II., který byl následně také schválen. Jde o poskytování bezúročných půjček pro malé a střední podnikatele zasažené ekonomickými dopady vládních omezení a epidemií onemocnění COVID-19.

dan_z_prijmu

Počátkem dubna sněmovna schválila půlroční odklad splácení úvěrů a hypoték uzavřených před 26. březnem 2020, je závazný pro všechny banky a nebankovní společnosti. Více informací si můžete přečíst v článku: Jak požádat o odklad splátek úvěrů a co to bude pro vás znamenat? 

Dá se očekávat, že pokles poptávky po úvěrech a odklad splátek úvěrů přinese bankám pokles jejich zisků. Jaký bude mít současná situace dopad na ceny úvěrů a hypoték, není zatím lehké predikovat. Například u hypoték zatím v dubnu snížila úrokové sazby třeba Equa Bank, ale většina bank úrokové sazby drží na stávající úrovni.   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).