Hlavní navigace

Autem na dovolenou: co musíte znát, než vyrazíte?

27. 7. 2016
Doba čtení: 15 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jakou povinnou výbavu musíte mít? Kolik stojí dálniční známky? Kde počítat s kolonou a kde se zákazy, které u nás neplatí?

Pokud patříte mezi ty, kteří jezdí na dovolenou raději po vlastní ose, je vaší povinností sledovat dopravní předpisy cílových a projížděných zemí. Podívejte se na nejdůležitější pravidla.

Nové předpisy


Autor: Depositphotos

Od 1. května začaly platit nové celní předpisy, které říkají, že pokud si půjčíte vůz mimo EU s tamní registrační značkou, nemůžete s tímto vozem cestovat do EU.

Nízkoemisní zóna v Paříži, ekologické plakety a zákaz sluchátek

V Paříži platí od 1. července nízkoemisní zóna. Od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin do ní nesmí vjet vozidla s emisní třídou Euro 2 a nižší. Za porušení zákazu zaplatíte od 35 do 78 eur. Pokuty se ale začnou vybírat až od 1. září. S tím souvisí i červencové zavedení ekologických plaket. Mají šest druhů a odlišují se dle barvy s tím, že nejvýše jsou elektromobily. Plaketu naopak nemají šanci získat auta vyrobená před rokem 1997 a motocykly před rokem 1999. Tyto dopravní prostředky už do pařížských ulic nesmí.  Povinnost mít na autě plaketu je o tři měsíce odložena. Od října za porušení povinnosti zaplatíte pokutu 35 eur, od ledna 2017 se ta zvýší na 68 eur (pro nákladní auta 135 eur). Zatím není jisté, jak se bude od října přistupovat k vozům cizinců.

Ve Francii také nově zakázali používání sluchátek při řízení dopravního prostředku obecně (tedy kolo, motorka i automobil). Zákaz platí i pro handsfree sady do ucha.

Nová pravidla v Rakousku

Od poloviny června nesmíte při jízdě používat telefon. Handsfree je povoleno, jen pokud je pevně zabudované ve vozidle ať už při výrobě, nebo následnou odbornou montáží v autorizovaném servisu s homologací. Jsou povolena také speciální handsfree sluchátka dodávaná k telefonu. Povoleno je jen volání například při čekání, stání vozidla v koloně nebo na červené. Za porušení předpisu zaplatíte pokutu od 50 do 72 eur. Pokud byste kvůli manipulaci s mobilem udělali chybu v řízení nebo dokonce způsobili nehodu, můžete si „vysloužit“ i sankci do 2180 eur.

Motocykly mají také nově povoleno svítit i za dobré viditelnosti (tzv. denní svícení). V případě zhoršení viditelnosti je nutné zapnout potkávací světla.

Nová úprava také zakazuje jakoukoli manipulaci se stavem tachometru u vozu. Reflexní vesta je zde naopak nově povinná jen pro řidiče.

Povinná výbava


Autor: Depositphotos

Pokud se tedy chystáte na dovolenou autem, měli byste vybavit své auto podle požadavků každé země, přes kterou budete projíždět. Vídeňská nebo Ženevská úmluva totiž nestanovuje, že vám při cestách autem po Evropě bude stačit pouze česká povinná výbava. Tyto úmluvy se zmiňují jen o technické výbavě vozidla, a ne o povinné výbavě daného vozu.

Společnost ÚAMK, která poskytuje asistenční služby, připravila přehled povinné výbavy v jednotlivých státech.

Belgie

Motocyklisté musí nosit ochranný oděv, tj. rukavice, bundu s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků. Reflexní vesta je zde povinná jen pro řidiče motorového vozidla. Hasicí přístroj musí mít auta registrovaná v Belgii, pro ta zahraniční platí jen doporučení.

Bulharsko

Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasicím přístrojem. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události, a to i pro motorkáře.

Chorvatsko

Děti mladší 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Výjimkou jsou děti do 2 let umístěné ve „vajíčku“ a s vypnutým airbagem. Na motocyklu či mopedu nesmíte přepravovat děti do 12 let. Vozidla s přívěsem musí být vybavena 2 trojúhelníky. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče.

Dánsko

Doporučuje se mít ve vozidle hasicí přístroj a reflexní vestu, povinnost to ale není. Na dálnicích musíte používat výstražná světla, abyste varovali ostatní motoristy před tvorbou kolony nebo jiným nebezpečím (například nehodou, překážkou na vozovce atd.).

Estonsko

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události za snížené viditelnosti. Hasicí přístroj musí mít každé dvoustopé motorové vozidlo. Musíte také vozit dva zakládací klíny (špalky ze dřeva nebo umělé hmoty) pro zajištění vozu zaparkovaného v kopci.

Finsko

Chodec nebo posádka vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít reflexní prvky nebo vestu.

Francie

Přilby motorkářů musí mít reflexní prvky podle předpisu ECE 22–04 odstavec 6.16. Používat se smí také helmy schválené francouzskými orgány bez reflexních samolepek. Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít v dopravním prostředku alcotester. Dítě do 10 let zde nesmí cestovat na předním sedadle, pokud jsou ta zadní volná. Reflexní vesta je povinná pro každého na palubě dopravního prostředku s 2 nebo více koly (např.: motocykl, osobní vozidlo, dodávka, karavan, nákladní vozidlo, …). Za nedodržení vás čeká sankce 90 až 750 eur.

Itálie

Děti v autech registrovaných v zahraničí musí být zajištěny v souladu s předpisy země původu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z motorového vozidla během mimořádné události, a pro cyklisty, kteří jedou po komunikaci za snížené viditelnosti nebo v tunelu. Toto nařízení neplatí pro motocykly.

Kypr

Děti do pěti let nesmí být přepravovány na předním sedadle. Zakázána je zde konzumace jídla a pití řidičem při řízení vozidla. Každý vůz musí mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Litva

Děti do 12 let a menší jak 1,35 m není možné přepravovat na předních sedadlech. Povinnost vozit hasicí přístroj platí jen pro dvoustopá vozidla. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče.

Lotyšsko

V osobních autech musíte mít hasicí přístroj, v autobusech s váhou nad 5 tun pak rovnou dva. Autolékárnička je povinná a u autobusů s více než 25 místy k sezení musí být dvě. Chodec, cyklista, motorkář nebo člen posádky vozu pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít reflexní vestu.

Lucembursko

Chodec, cyklista, motorkář nebo člen posádky vozu pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít oblečenou reflexní vestu. Na motocyklu či mopedu zde nesmíte přepravovat děti do 12 let. Dítě ve věku od 3 do 17 let, měřící méně než 1,50 m, musí být přepravováno v sedačce na zadních sedadlech.

Maďarsko

U dodělávaných světel pro denní svícení musí svítit zadní obrysová světla. Svícení je povinné mimo město, všechny žárovky musíte mít provozuschopné. Chodec, cyklista nebo člen posádky vozu pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít oblečenou reflexní vestu.

Německo

Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče vozidel registrovaných v Německu. Počítejte s tím, že v německých městech jsou zavedeny nízkoemisní zóny, a že tedy musíte mít nízkoemisní plaketu.

Polsko

Chodec, cyklista nebo člen posádky vozu pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu. Pro dvoustopá vozidla platí také povinnost vozit hasicí přístroj.

Portugalsko

Je zde zakázáno vozit kamery v autě. Reflexní vesta není vyžadována u vozidel registrovaných mimo portugalské území.

Rakousko

Lékárnička je povinná i pro motorkáře a musí být v obalu, který zabrání vniku nečistot do obsahu. Nesmíte zde vozit kamery do auta. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče, pro ostatní členy vozu se doporučuje. Barvu mohou mít oranžovou, žlutou nebo červenou. Za nedodržení vám hrozí sankce od 14 do 2180 eur. V okolí Vídně a dalších částech Rakouska jsou zavedeny nízkoemisní zóny pro vozidla kategorie N bez omezení váhy.


Autor: Depositphotos

Řecko

Nesmí se zde používat handsfree sada do ucha. Dvoustopá vozidla musí vozit hasicí přístroj.

Rumunsko

Děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Dvoustopá vozidla musí vozit hasicí přístroj. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci.

Slovensko

Chodec nebo cyklista pohybující se po neosvětlené komunikaci nebo po komunikaci mimo zastavěná území za snížené viditelnosti musí mít reflexní prvek. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci pod pokutou 50 až 150 eur. Navigaci a podobné přístroje nesmíte umisťovat na čelním skle v zorném poli řidiče.

Slovinsko

Na motocyklu či mopedu nesmíte vozit děti do 12 let. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla. Za nedodržení dostanete pokutu 40 eur.

Španělsko

GPS zařízení je zde povoleno, ale jakékoli jiné obrazovky, které by vás mohly rozptylovat – televize, DVD přístroje atd. – jsou zakázané. Pokud máte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, musíte mít s sebou ještě jedny náhradní. Reflexní vesta není povinná u osobních vozidel registrovaných mimo španělské území.

Švédsko

Zaparkované dvoustopé vozy nebo ty, které zastavily v noci (vč. úsvitu a soumraku a za špatného počasí), musí mít zapnutá obrysová světla nebo v případě poruchy obrysových světel ta výstražná. Doporučuje se vozit reflexní vestu pro každého ve vozidle a hasicí přístroj.


Autor: Depositphotos

Švýcarsko

Pokud vozidlo nějakou dobu čeká např. před železničním přejezdem, musí být zapnutá obrysová světla.

Turecko

Hasicí přístroj je povinný u dvoustopých motorových vozidel. Pro osobní vozidla platí povinnost mít ve výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Ukrajina

Hasicí přístroj je povinný v osobních autech a dva v autobusech. Na motocyklu ze nesmíte přepravovat děti mladší 12 let a menší než 145 cm.

Velká Británie

Pokud jedete se svým vozem do Velké Británie, měli byste si zajistit, aby vaše světlomety byly upraveny pro jízdu na levé straně. Jinak riskujete pokutu do výše 1000 liber. Osvědčení zdravotní způsobilosti, které je vydáno v zahraničí a svého držitele osvobozuje od užívání bezpečnostního pásu, není platné ve Velké Británii, upozornil Oldřich Vaníček, ředitel ÚAMK. Reflexní vesta není součástí povinné výbavy osobního vozidla.

Kde a jak vytvořit nouzový pruh?


Autor: Depositphotos

Nouzový nebo odstavný pruh na dálnicích má hned několik funkcí. Kromě možnosti zde odstavit nepojízdný nebo havarovaný automobil se může stát v případě mimořádných kolon či dopravního kolapsu dalším dálničním pruhem (například v Německu). Může ale také sloužit k průjezdu sanitky, policie či hasičů. O tom, zda je třeba nechat odstavný pruh volný, nebo ho lze využít pro odstavení vozů stojících v kolonách, informovala asociace ÚAMK.

Česká republika

Pokud zezadu přijíždí vozidlo s právem přednosti jízdy (záchranáři, policie, hasiči atp.), musí auta vytvořit volný průjezd o šíři 3 metrů vždy mezi pravým pruhem vozidel, která využijí volný odstavný pruh, a ostatními pruhy vlevo. Podstatné je dodat, že povinnost vytvořit prostor platí už v okamžiku, kdy vůz s právem přednosti v jízdě dojíždí ke stojící koloně (v případě popojíždějící je to doporučeno) ve dvou a více pruzích, vysvětlil Vaníček.

Rakousko

V Rakousku se povinnost tvořit uličku pro vozy s právem přednosti jízdy jmenuje pravidlo Rettungsgasse. Za jeho nedodržení můžete dostat pokutu až do výše 2180 eur. Uličku záchrany musíte vytvořit do příjezdu například záchranné služby ke stojící nebo pomalu jedoucí koloně. Rakouské předpisy na rozdíl od českých stanoví vytvářet 3 metry široký průjezd mezi levým pruhem a ostatními směrem vpravo.      

Německo, Slovinsko, Švýcarsko

Princip je velmi podobný jako v Rakousku. U dvouproudé dálnice nebo silnice musíte vytvořit záchranný pruh uprostřed, v případě tří- a víceproudých silnic vlevo. Tedy mezi levým pruhem a zbylými vpravo.

V Německu se pro vytvoření záchranného pruhu musí zastavit provoz, takže je důležité, abyste při zastavení dodržovali dostatečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla.

Francie, Španělsko

Opět podobné jako v Rakousku s tím rozdílem, že je pouze stanoveno, že musíte vytvořit prostřední pruh pro záchranářská a další vozidla. Více předpisy neupřesňují.

Itálie, Nizozemsko

V těchto zemích neexistují žádné zvláštní předpisy upravující tyto situace.

V čem se často pletete?

V jakých omylech žijí řidiči nejčastěji? Informuje o nich Oldřich Vaníček.

Nouzový pruh musím vytvořit, jen když vidím za sebou houkající vozidlo s modrým majákem.

Není tomu tak. Nouzový pruh se musí vytvářet už při zastavování vozidla v koloně. Za zablokování pruhu hrozí sankce, například v Rakousku až 2180 eur.

Zákaz řízení udělený v zahraničí platí i u nás.

Pokud jste v zahraničí nasbírali plný počet bodů nebo vám tam bylo zakázáno řízení vozidla, platí zákaz jen pro tu danou zemi na určitou dobu. V jiné zemi tedy můžete řídit dál.

V zahraničí si mohu dát jednu skleničku.

Neplatí to všude. Když je z vašeho chování zřejmé, že jste pili, může vám policista zakázat řízení. Pokud pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile způsobíte dopravní nehodu, dostanete také vyšší pokutu a je vám v dané zemi zakázáno řídit auto na několik měsíců.

Když najíždím na dálnici, mám automaticky přednost, jelikož využívám metody zipu.

Ne. Při nájezdu na dálnici má vždy přednost vozidlo jedoucí po dálnici v jízdním pruhu a vy mu musíte dát přednost. Metoda zipu zde neplatí.

Odstavný pruh mohu použít, pokud na nejbližším sjezdu sjíždím.

Nemůžete. Odstavný pruh (zpevněná krajnice) slouží jen pro odstavení nepojízdného vozidla. Za jízdu v něm dostanete pokutu u nás i v zahraničí. Například v Německu hrozí sankce 75 eur.

V Německu nemusím mít zimní gumy.

Není pravda. V Německu musíte mít povinně zimní pneumatiky za zimních klimatických podmínek. Tamní předpisy ale přesně nestanovují období, kdy je musíte na autě mít. Může se vám stát, že zimní pneumatiky budete potřebovat i koncem dubna. Za porušení povinnosti zde hrozí sankce do 80 eur a jeden trestný bod.

Pokuty za dálniční známky

Maďarsko

Používají se zde elektronické viněty, které jsou u vozidel do 3,5 tuny hmotnosti určené pro konkrétní dálnice D1M a D1. Elektronické známky vystavené na konkrétní vůz a jeho SPZ můžete koupit přes internet, na hranicích nebo třeba v centrále ÚAMK v Praze 4 nebo v Brně na Okružní ulici 5.

Platba za jízdu po dálnici se zde sleduje kamerovým systémem. V případě jízdy bez e-viněty vám hrozí sankce do 50 eur navýšená o platbu za danou známku.


Autor: ÚAMK

Maďarské zpoplatněné úseky

Rakousko

Rakousko nyní kontroluje dálniční známky i na krátkém úseku dálnice A12 mezi hranicí s Německem a výjezdem na Kufstein (Kufstein-Süd). Dříve přitom byli motoristé bez dálniční známky na tomto úseku tolerováni.

Dálniční známky obvykle kontrolují zaměstnanci firmy Asfinag, která se stará o údržbu silnic a dálnic v Rakousku. Pokud si kupon nepořídíte, zaplatíte u osobního vozidla obvykle 120 eur a v případě motocyklu 65 eur. Za neoprávněnou manipulaci se známkou (např. druhé lepení už použité známky) je pak dvojnásobná. Nejvyšší pokuta může dosáhnout v přepočtu na 80 tisíc korun. Pokud nemáte na zaplacení, může vám policista vzít z vozu státní poznávací značky do doby vyřízení pokuty.

Kromě elektronického systému se známky kontrolují také namátkově „naživo“. Oblíbená místa jsou např. na odpočívadlech mezi Salcburkem a Lincem a také za Innsbruckem. Pracovníci firmy Asfinag občas svedou veškerou dálniční dopravu do jednoho pruhu a při pomalém průjezdu kontrolují viněty (např. zúžení během stavebních prací), vyjmenoval Vaníček.


Autor: ÚAMK

Rakouské zpoplatněné úseky

Slovensko

Letos zde zavedli elektronické dálniční známky. Na prodejním místě nebo přes internet  zaplatíte desetidenní, měsíční nebo roční známku, zadáte SPZ a dostanete potvrzení o zaplacení, které nemusíte mít ve voze (ale doporučuje se to). SPZ je zaevidována do systému a kamerový systém by ji měl při průjezdu kontrolním stanovištěm rozpoznat.

Pokud zjistí slovenská Národní dálniční společnost vozidlo bez zaplaceného poplatku, ve smyslu objektivní odpovědnosti mu bude automaticky domů zaslána pokuta. V případě cizinců plánuje SR vymáhání pokut prostřednictvím třetí osoby, informoval Vaníček.

Za jízdu po zpoplatněné silnici bez kuponu vám hrozí pokuta do 500 eur.

Slovinsko

K Jadranu vede nejlepší cesta po slovinské dálnici. Nejlevnější kupony jsou zde ale jen na sedm dní, což nemusí stačit pro každou dovolenou. Jízdu bez známky ale policie kontroluje a pokutuje do výše 800 eur. Pokud zaplatíte na místě, sníží se pokuta na polovinu. Na Slovinsku se kupony rozlišují i podle výšky na přední nápravě (do 1,3 m a nad 1,3 m).


Autor: ÚAMK

Slovinské zpoplatněné úseky

Švýcarsko

Ve Švýcarsku můžete koupit jen jeden druh dálniční známky, a to s roční platností. Zaplatíte za ni 40 CHF a je nutné ji také nalepit na přesně určené místo (na vnitřní straně čelního skla (na levém kraji skla či za zpětným zrcátkem). U přívěsů a motocyklů se lepí na lehce přístupný, nevyměnitelný díl.

Za jízdu bez kuponu můžete zaplatit pokutu do 190 eur a zakoupit si roční známku.


Autor: ÚAMK

Švýcarské zpoplatněné úseky

Nové ceny za průjezd

Rakousko: dražší mýtné i dálniční známky

V Rakousku letos došlo ke zdražení dálničních známek i mýtného za průjezd vybraných dálnic a silnic. O 50 centů zdražil poplatek za průjezd po Tauernské dálnici A10 (11,50 eur), stejně jako za průjezd tunelem Arlberg a Gleinalm. O 20 centů se zvýšila cena za průjezd tunelu Karawanken mezi Slovinskem a Rakouskem a na průjezd Pfänderského tunelu (8,80 eur) u švýcarského Bodamského jezera se nově musí pořizovat i rakouská dálniční známka. Více zaplatíte i za průjezd po silnici přes průsmyk Grossglockner (nově 35 eur). Za jízdu bez kuponu můžete zaplatit pokutu do 120 eur.

Francie: dražší mýtné v tunelech

Ve Francii došlo ke zdražení průjezdu tunelem pod horou Mount Blanc, za který letos zaplatíte 44 eur. Podobně se zvýšila cena i u tunelu Fréjus. Za průjezd zaplatíte 44,20 eur. Za průjezd Eurotunelem si letos jedním směrem připlatíte průměrně kolem 30 eur.

Bulharsko: dražší dálniční známky

V Bulharsku došlo k prodloužení dálniční sítě. Důsledkem je ale i výrazný růst cen (téměř o 40 %) za průjezd po zpoplatněných komunikacích. Za týdenní známku nově zaplatíte 15 BGN, za měsíční 30 BGN a za roční pak 97 BGN.

Pozor na vysoké pokuty

Přísné Rakousko

Rakousko je známé svými pokutami a vyžadováním dodržování dopravních předpisů. Měli byste si zde dát pozor na dodržování bezpečné vzdálenosti a vytvoření průjezdu pro vozidla IZS v koloně. Nejen za tyto přestupky zde hrozí vysoká pokuta, 2180 euro. Ještě vyšší sankci si můžete vykoledovat za špatný technický stav vozu. V takovém případě vám policie rovnou může odebrat registrační značku a uložit pokutu až do výše 5000 eur. Stejná pokuta hrozí i za špatně upevněný náklad či nepřipoutané dítě v dětské sedačce. Pamatujte na to, že v Rakousku jsou zakázány kamery do auta.

Od spolupracovníků zahraničních klubů vím, že se tamní policisté budou soustřeďovat na striktní dodržování pravidel silničního provozu. Například se zaměří na dodržování rychlostních limitů, jízdu pod vlivem alkoholu a dalších návykových látek, bezpečnou vzdálenost, technický stav vozidla anebo špatné parkování, uvedl prezident asociace ÚAMK Oldřich Vaníček, který upozornil také na mírné zvýšení cen poplatků za dálnici.

dan_z_prijmu

Drahá Itálie

Za porušování pravidel si připlatíte i v Itálii. Platí zde například zákaz kouření ve vozidle převážejícím děti do 12 let nebo těhotné ženy. Pokuta je od 500 až po 5000 eur. Počítejte s tím, že Itálie je drahá i z pohledu cen PHM a mýtného, které se nyní vybírá více na bezobslužných mýtných platebních terminálech. Průměrně na mýtném za 100 ujetých km zaplatíte 7 eur. Nesnažte se šetřit ani na pohonných hmotách. Do země totiž můžete dovézt jen 10 litrů v homologovaném kanystru. Pokud toto pravidlo porušíte, hrozí vám sankce přes 7700 eur a trest odnětí svobody, varuje Vaníček.

Jedete-li do Itálie i s jízdními koly, která máte jen na tažném zařízení nebo na držáku za karavanem, musíte mít také šrafovanou desku o rozměrech 50 × 50 cm (seženete na čerpacích stanicích po cestě do Itálie nebo v Itálii). Za nesplnění hrozí pokuta až 335 eur.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).