Hlavní navigace

Akcie v roce 2008 budou velkou neznámou

10. 1. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Současná situace na akciových trzích investory do akcií nijak netěší. Výhledy jsou nejasné a i nejoptimičtější odborníci mluví jen o jednociferném růstu. Co nás může v tomto roce čekat a na co si dát pozor?

Americké akciové trhy se potýkají s realitní krizí

Hlavní hybnou silou ve světě financí byla i v posledních třech měsících krize na hypotečním a úvěrovém trhu ve Spojených státech, která i nadále ovlivňovala dění nejen na akciových trzích, ale i na komoditních a měnových. „Krize s sebou ovšem přinesla i ve čtvrtém čtvrtletí 2007 mnoho zajímavých investičních příležitostí. Celá řada komodit posunula opět pomyslnou laťku svých historických rekordů o něco výše. Pravděpodobně nejvíce rozruchu vyvolala cena ropy, která ve čtvrtém čtvrtletí posílila přibližně o 19 % a zaútočila na magickou hranici 100 dolarů za barel. Velmi zajímavých výsledků dosáhly i drahé kovy a obiloviny, z nichž celá řada překonala historická maxima,“ upřesňují svorně analytici Štěpán Pírko, Boris Tomčiak a Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Akcie on-line a investiční zpravodajství najdete ve specializované sekci Měšce.

Josef Zendulka a Jiří StoulilCapital Partners poukazují na situaci, že faktorů ovlivňujících široké spektrum akciových trhů v USA je celá řada. Z celé řady vyjmenovávaných případů lze uvést například dokončení opatření pro umožnění dodatečného splácení dlužných půjček, umírněnou politiku americké centrální banky, konec oslabování dolaru a udržení nezaměstnanosti Američanů pod 5 %. Teprve poté lze podle tohoto týmu očekávat u amerických akciových trhů plusové hodnoty. „V opačném případě vzniku či prohloubení některých problémů nemusí mít hlavní americké akciové indexy na konci roku 2008 kladnou hodnotu“, varuje Josef Stoulil.

Pavel HadroušekFio, burzovní společnosti nastiňuje pět možných scénářů, kudy se bude americký akciový trh ubírat.

První scénář: Americká centrální nesníží sazby a americká ekonomika poroste přes credit crunch. Z toho by profitoval nejvíce dolar, naopak poražené by bylo zlato, Hong Kong a čínské akcie (ty předvídají snížení sazeb). Medvědí by to bylo také pro americké treasuries a vládní bondy po celém světě.

Druhý scénář: Americká centrální banka nesníží sazby a ekonomika upadne do recese. Pro akcie a komodity to znamená propad.

Třetí scénář: Americká centrální banka sníží sazby, ale ani to nepomůže růstu ekonomiky, a ta bude stagnovat. V takovém případě by se dařilo zlatu, komoditám, zatímco akcie by se vyvíjely špatně.

Čtvrtý scénář: Americká centrální banka sníží sazby a nastartuje ekonomiku. To by byla dobrá zpráva pro akcie, komodity i dolar.

Bezpečnější Německo

Další akciové trhy budou (tak jako doposud) navázány větší či menší měrou na vývoj akciových trhů v USA, míní Josef Zendulka. „Nicméně vývoj např. německého akciového trhu a indexu DAX 30 v roce 2007 byl daleko úspěšnější než v zámoří a tudíž nemusí platit zmiňovaná úzká návaznost na největší trh světa zcela striktně,“ dodává.

Zvyšující ceny se mohou mínit v investicích do komodit

Vadí vám rostoucí cena benzínu? Potom můžete investovat na vzestup ceny ropy. Stupňuje se ve světě geopolitické napětí? Investujte do bezpečného přístavu v podobě zlata! Myslíte si, že dolar obrací trend? Proč neprodávat eura. To je názor analytiků ze společnosti Colosseum. Podle nich budou v tomto roce dobrou investicí komodity a stále vyplatí investovat do komoditního trhu, zejména kvůli přetrvávající silné světové poptávce, problémům a růstu nákladů na straně nabídky, slabému dolaru a uvolnění peněžní politiky předních centrálních bank světa. Z toho vidí největší růstový potenciál na trhu s cukrem, kávou, kakaem a bavlnou. „Tyto komodity jsou stále velmi levné a přitom nabídka nestíhá krýt poptávku. Je jen otázkou času, kdy vylétnou vzhůru jako ropa, zlato nebo sója v minulosti,“ doplňuje Štěpán Pírko. I další sektory by měly přinést zajímavé příležitosti, zejména energie, drahé kovy nebo zemědělské plodiny sloužící k produkci biopaliv.

„Cena ropy poměrně brzy zřejmě překročí hranici 100 USD za barel a zlato se bude blížit důležité psychologické hranici 900 USD za trojskou unci. Dále prudce roste cena pšenice a kukuřice mimo jiné z již zmíněných důvodů používání pro jiné účely než byly původně vypěstovány. Zastavení tohoto trendu při současném stavu environmentálního sentimentu je zatím utopií,“ upozorňují analytici ze společnosti Capital Partners.

Nejistý japonský index a jistější Čína

Japonské akciové indexy se v současnosti zmítají v zajetí pesimismu. Hlavní příčinou jsou obavy investorů ohledně zpomalení ekonomického růstu (a případné recese) ve Spojených státech, které jsou jedním z nejdůležitějších odběratelů japonských exportérů. „Hospodářské oživení, které jsme mohli pozorovat v Japonsku od roku 2002, bylo taženo především exporty a firemními investicemi. Motory růstu by se ovšem s hrozící recesí v USA mohly zadřít“, říká analytický tým Colossea.

„V Asii bych vyčlenil čínský akciový trh, který již v roce 2007 zaznamenal obrovský nárůst. Zřejmě trhy v jihovýchodní Asii budou nadále pracovat v kladných hodnotách, významně podpořeny konáním olympijských her 2008 v Číně na konci léta,“ doplňuje kolegy Jiří Stoulil. Do té doby by se měly akciové trhy těšit ze solidních výsledků, po skončení hlavní sportovně-komerční události za poslední 4 roky se nedá vyloučit určité korekční chování trhů a zvláště v rámci nastoupaných hodnot čínského trhu. Podporu trhu rovněž vykazují vládní opatření z hlediska větších pravomocí makléřským firmám, pojišťovnám a bankám a také roste počet drobných akcionářů s velkými výdělky. Instituce nyní mohou zainvestovat i v Hongkongu nebo Londýně. „To dává další impuls čínskému akciovému trhu. Pouze je třeba upozornit na vysoký růst GDP Číny (kolem 10% ročně), což vyvolává inflační tendence a tlačí Bank of China ke zvyšování úrokových sazeb. Přehřátí ekonomiky by totiž mělo pro akciové trhy fatální dopad a to nejen pro čínský.“

Na českém akciovém trhu je zataženo

Vývoj pražské burzy nebude již tak jednoznačně optimistický jako v předchozích letech. Přestože výkonnost tuzemských akcií nebyla v roce 2007 v zásadě nijak významně dotčena krizí kreditního trhu a subprime hypoték v USA. „Samozřejmě, že investoři zkoumali, zda Erste Bank či Komerční banka nebo její vlastník Societe Generale nedisponuje nějakými kostlivci ve svých subprime skříních, ale zatím se tento fakt neukázal,“ uklidňuje Josef Zendulka. Podle Zendulky by mohly překvapit akcie ČEZ a nejzajímavější investicí roku by mohly být akcie ERSTE, které neoprávněně ovlivnil zahraniční negativní sentiment na finanční sektor, by měly zaznamenat výrazný růst, i když svá maxima asi nevyrovnají.

skoleni_29_6

Pavel Hadroušek ukazuje, že zajímavými tituly pro rok 2008 by mohly být Telefónica O2 ČR, Intel, Broadcom, Coca Cola, SABMiller, Nucor, Cameco a Bunge.

V každém případě bude rok 2008 zjednodušeně napsáno sázkou do loterie a investování do akciového trhu tak bude spíše připomínat spekulaci, než investování.

Anketa

Obchodujete s akciemi, dluhopisy nebo deriváty přes internet?

38 %
16 %
37 %
9 %
Odpovědělo 117 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).