Hlavní navigace

Vyšší inflace přeje dlužníkům a nepřeje investicím

3. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Inflace ovlivňuje peněženku každého občana. Na míře inflace totiž mimo jiné závisí kupní síla obyvatel. V Česku je inflace zatím poměrně nízká, ale zřejmě bude hůř. Nad vysokou mírou inflace jásají dlužníci, odrazuje ale investory. Inflaci sledují všechny země napříč Evropskou unií.

Česko se může dlouhodobě pochlubit nízkou mírou inflace, naprosto srovnatelnou s vyspělými západoevropskými zeměmi. Teprve příští rok nás čeká s největší pravděpodobností inflace okolo 5 %, a to vzhledem k vyšší sazbě DPH, vyšším cenám vstupních surovin na trhu a využití této situace obchodníky k vyšším maržím.

Inflace se, ať chceme nebo ne, dotýká každého z nás. Ovlivňuje naši kupní sílu, výnosy ze spoření, pojistek či investic. Pouze občané s dlouhodobě fixní částkou u splátky úvěru mají v případě vyšší inflace alespoň částečný důvod k radosti.

Co to je inflace?

Inflace v podstatě znamená všeobecný růst cenové hladiny v čase. Ta se ve všech evropských zemích měří pomocí indexů spotřebitelských cen. Tyto indexy poměřují úroveň cen vybraného spotřebního koše několika stovek reprezentativních výrobků a služeb ve dvou po sobě jdoucích letech. Váha jednotlivých výrobků a služeb závisí na druhu spotřeby, který zastupují ve spotřebě průměrné domácnosti. Ve vybraném koši je jak potravinářské zboží, tak například nábytek, zboží pro osobní péči, doprava či zdravotnictví, vzdělávání, finanční služby.

Od míry inflace zveřejněné jednotlivými národními statistickými úřady se odvíjí nejenom třeba výše jednotlivých státních dávek nebo valorizace důchodů, ale inflace je i důležitým hráčem burzy. Aby totiž centrální banka zamezila růstu inflace, zvyšuje úrokové sazby, což firmám zdražuje úvěry a omezuje jejich investiční poptávku. Vyšší úroky vedou také ke snížení výnosů (zisků) akciových společností, a akcionáři tak mají nižší zisky.

Nízká inflace v EU láká investory

Občané členských zemí Evropské unie se mohou dlouhodobě těšit z poměrně nízké míry inflace, což je velice pozitivní pro finanční sektor, který je díky tomu stabilní. Nízká míra inflace koneckonců patří mezi základní cíle každé evropské vlády a především jednotlivých národních centrálních bank. S rostoucí nezávislostí centrální banky se daří lépe krotit inflaci. Neinflační ekonomika je totiž důležitým lákadlem pro zahraniční investory, protože inflace je hlavním faktorem pohybu úrokových sazeb, a vysoká míra inflace přehřívá ekonomiku.

Zadlužování se vyplatí

Zvyšování cenové hladiny se dotýká každého z nás. Inflace negativně ovlivňuje příjem obyvatelstva, respektive způsobuje pokles kupní síly obyvatel. Právě pokles reálných příjmů je kompenzován valorizací mezd nebo důchodů. Z finančního hlediska v důsledku inflace klesá výnosnost finančních a investičních nástrojů, kdy vložené finančních prostředky jsou postupem času znehodnocovány. V době vysoké inflace se proto vyplatí zadlužovat.

Výpočet inflace se liší

Míru inflace zjišťují pravidelně ve všech členských zemích Evropské unie. K výpočtu používají různé metody.

Účto_tip_změny21

Česko: Míra inflace zveřejňovaná Českým statistickým úřadem v jednotlivých le­tech
Rok Míra inflace
1996 8,80%
1997 8,50%
1998 10,70%
1999 2,10%
2000 3,90%
2001 4,70%
2002 1,80%
2003 0,10%
2004 2,80%
2005 1,90%
2006 2,50%

Porovnejme si míru inflace v jednotlivých zemích Evropské unie v předcházejících pěti letech zveřejňovanou Eurostatem (tzv. HICPs index). S touto mírou inflace pracuje současně i Evropská centrální banka.

Míra inflace v EU v jednotlivých letech (v %)

Inflace zveřejněná Českým statistickým úřadem je vždy vyšší než inflace zveřejněná Eurostatem. Dlouhodobě je inflace nízká především v zemích Skandinávie. Při světovém porovnání je nejnižší míra inflace v Japonsku. V některých letech zde naopak dochází k deflaci, což je japonský fenomén. Deflace je opakem inflace a znamená meziroční pokles cenové hladiny.

Anketa

Jak vysoká bude podle vás inflace v roce 2008?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).