Hlavní navigace

Zaměstnavatelé diskriminují už v inzerátech. Můžete je nahlásit, nabádá ministerstvo

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 4. 2017

Někteří zaměstnavatelé stále porušují zákaz diskriminace, někdy už v pracovním inzerátu. Informace vyplývají z kontrol Státního úřadu inspekce práce, který se v náborových textech  setkává s formulacemi typu „Přijmeme prodavačku důchodkyni“ nebo „Hledáme ženu s odrostlými dětmi, která už nepůjde na mateřskou“.

Bohužel se potvrzuje, že dochází k diskriminaci osob na trhu práce, zejména z hlediska věku a pohlaví. Lidé se nesmí bát se ozvat. Sami inspektoři nejsou schopni vše odhalit, bez spolupráce s lidmi to prostě nejde, zdůraznila ministryně práce Michaela Marksová.

Inspekce práce loni podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) obdržela 393 podnětů týkajících se dodržování rovného zacházení a zákazu diskriminace a provedla 413 kontrol. Nejčastěji (u 318 podnětů) lidé upozorňovali na možné nerovné zacházení nebo diskriminaci v práci, 75 podnětů pak poukazovalo na oblast rovného zacházení a zákazu diskriminace při uplatňování práva na zaměstnání (setkali se s diskriminačními inzeráty či výběrovým řízením).

Při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána jakákoliv diskriminace a hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem uchazečům. Totéž platí i poté v samotném zaměstnání, uvedl generální inspektor Rudolf Hahn s tím, že zaměstnavatelé inzerují např. stylem: přijmeme ženu ve věku minimálně 35 – 40 let s odrostlými dětmi a bez výhledu na mateřskou dovolenou, či přijmeme prodavačku důchodkyni.

Inspektoři v tomto ohledu zjistili 106 případů, kdy firmy (např. právě obdobnými inzeráty) porušily předpisy, protože nedodržely zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace při uplatňování práva na zaměstnání. Dalších 115 případů se pak týkalo porušování předpisů přímo na pracovišti. Zaměstnavatelé například vypláceli za stejnou práci mzdu v různé výši (např. číšník a servírka). Inspektoři se ale zabývali i případem, kdy vedoucí zaměstnanec ponižoval a urážel podřízené zaměstnankyně před kolegy, zatímco k mužům se takto nechoval. Kontrola porušení zákazu diskriminace v pracovněprávním vztahu opravdu prokázala .

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).