Hlavní navigace

Za jakých podmínek vám smí pronajímatel zvýšit nájem?

Sdílet

Bydlíte několik let v pronajatém bytě a majitel coby pronajímatel se rozhodne vám nájem zvýšit. To může udělat například na základě úpravy, kterou jste si dohodli v nájemní smlouvě, anebo dohodou. Nejčastěji se v nájemní smlouvě stanoví zvyšování nájemného takzvanou inflační doložkou. Případně je možné se na zvýšení nájemného dohodnout formou dodatku ke smlouvě. Zvyšování nájemného také mohou nájemce a pronajímatel dohodou zcela vyloučit, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Vaše dohoda má v tomto případě přednost před zákonem.

V případě, že se ale s pronajímatelem nedohodnete na zvýšení nájemného, rozhodne o situaci soud na základě pravidel občanského zákoníku. Pronajímatel vám může zaslat písemný návrh na zvýšení nájemného nejdříve rok od posledního zvýšení. Navíc výše, o kterou by mělo být nájemné zvednuto, nesmí přesáhnout 20% hranici, a to včetně zvýšení, ke kterým došlo v posledních 3 letech. Výsledná výše nájemného navíc nesmí překročit takzvané obvyklé nájemné. Tím se myslí výše nájemného za obdobný byt v místě nájmu sjednaný za obdobných podmínek. Obvyklé nájemné se zjišťuje přípisem realitních kanceláří nebo znaleckým posudkem, vysvětluje Lukáš Zelený.

Pokud vy coby nájemce návrh o zvýšení neodsouhlasíte, může se pronajímatel obrátit na soud se žalobou o zvýšení nájemného. Tu musí podat do 3 měsíců a přiložit doklad o tom, že vám předložil zmíněný návrh, dodržel 20% hranici i limit obvyklého nájemného.

Zvýšit nájem vám mohou také po provedení stavebních úprav, které zlepší užitnou plochu bytu či celkové podmínky v bytě nebo vedou k trvalé úspoře energií a vody. V takovém případě lze nájemné zvýšit ročně až o 10 % z částky za účelně vynaložené náklady. S tím však musí souhlasit dvě třetiny bytů v domě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).