Hlavní navigace

Za co nejvíce utrácíme? Pro někoho jsou největší výdaje za bydlení a energie

Sdílet

Fixní výdaje v podobě nákladů na bydlení a energie představují největší zatížení rozpočtu pro zaměstnance pracující v oboru zdravotnictví a ve službách. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).

Kromě nákladů na bydlení pak pro tyto skupiny obyvatel představují citelné zatížení také poplatky za televizi, telefon a internet. Například u zaměstnanců ve službách a u příslušníků uniformovaných složek představují fixní náklady 40 % celkového rozpočtu. Pracovníci ve zdravotnictví pak více než jiné profese investují do svých dětí. Platby za služby související s dětmi a jejich vzděláním uvádí 31 % zdravotníků. V případě nákladů na pojištění a na provoz automobilu vedou zaměstnanci finančního sektoru, platby se týkají 35 %, resp. 39 % finančníků.

Naopak nejlépe jsou na tom lidé pracující ve stavebním sektoru, pro něž fixní poplatky představují méně než 1/3 domácích nákladů. Pokud nechcete být nemile na jaře překvapeni nedoplatkem za energie či jinou nepravidelnou platbou, je na to jednoduchý recept. Sepište si všechny výdaje vaší domácnosti – pravidelné i ty nepravidelné, které se právě objeví například jednou za rok a s dostatečnou rezervou na ně šetřete po malých částkách. Tím se vyhnete případnému zadlužení, říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Pracovníci v oboru IT zase naopak nejvíce utrácejí za zábavu a za výdaje spojené s trávením volného času. Naopak nejméně za koníčky a zábavu utrácí lidé pracující ve školství (59 % z nich má tyto výdaje ve výši maximálně do 10 % rozpočtu).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).