Hlavní navigace

Za bydlení platíme čím dál víc. Možnost bydlet ve vlastním je stále vzácnější

Sdílet

Na bydlení vynakládají Češi čím dál více peněz. Přes 10 000 Kč měsíčně ze svých účtů odešle téměř čtvrtina Čechů. Loni to přitom bylo pouhých 13 %. Pro polovinu Čechů je nebo bylo těžké dosáhnout na hypotéku. Více než třetina dotázaných konstatuje, že se jim vlastní bydlení vzdaluje. Vyplynulo to z průzkumu Ekonomických staveb.

Více než 10 000 Kč platí měsíčně 22 % dotázaných. Ti, co bydlí s partnerem nebo dětmi, pak platí ještě více. Přes 10 000 Kč platí za bydlení 31 % z nich. Z průzkumu dále vyplynulo, že pro mladé lidi je bydlení ve vlastním o něco méně důležité, než pro starší generace. Jinak to mají rodiny s dětmi, pro které je vlastní nemovitost výrazně důležitější (71 %). Rodiny mají také obecně vyšší nároky na bydlení, např. dostupnost kvalitních školek apod., což se promítá i do možných vyšších nákladů za bydlení.

Aktuálně je situace taková, že zhruba polovina respondentů bydlí ve vlastní nemovitosti (56 %), u mladých rodin je to pak 65 %. Sedm z deseti dotázaných, kteří zatím nejsou ve svém, koupi nemovitosti v budoucnu nicméně zvažuje. Jen třetina tak přitom plánuje učinit v časovém horizontu tří let. Vlastní nákup Češi nejčastěji oddalují, protože jim chybí potřebné finance (77 %). Pro české rodiny je obtížné zároveň platit drahé nájmy, životní náklady a spořit na budoucí pořízení nemovitosti. Jsme tak velmi zarmouceni, že musíme bojovat proti snahám České národní banky ještě více omezovat dostupnost bydlení, uvádí David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Polovina lidí, kteří nákup vlastního bydlení plánují, má našetřeno méně než 50 000 Kč. Více jak dvě třetiny Čechů totiž měsíčně nevydělají ani 20 000 Kč čistého.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).