Hlavní navigace

Práce na volné noze většinu Čechů neláká. Chtějí jistoty a pravidelný příjem

Sdílet

Pokud by si Češi měli vybrat, jestli budou chtít být zaměstnancem nebo pracovat na fakturu jako OSVČ, 78 % z nich by volilo první možnost. Většina tak preferuje trvalý pracovní poměr než externí spolupráci. Pouze 6 % respondentů, zejména odborníků z oblasti IT, považuje externí zaměstnání za lepší. Za nejhorší formu zaměstnání považují lidé práci přes agenturu, tedy prostřednictvím zprostředkovatele. Vyplynulo to z průzkumu Paylab.

Důvod, proč lidé preferujé zaměstnanecký poměr, je jednoduchý. Za největší výhodu považují jistotu, pravidelný příjem a pracovní prostředí, které jim zaměstnavatel poskytne.

V případě freelanceců je podle respondentů největším přínosem svoboda pohybu a flexibilní pracovní doba. To se týká především pružnějšího přístupu k docházce a přítomnosti na pracovišti v určitém čase, což je typické pro interní zaměstnance. Externí zaměstnanci také mohou pracovat pro více společností najednou a své služby fakturovat. S tím ale souvisí nutnost vést nebo si nechat vést účetnictví. Jako další výhody freelancerů respondenti uváděli schopnost samostatně rozhodovat o pracovní zátěži a větší nezávislost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).