Hlavní navigace

Hledáte práci nebo už do ní nastupujete? Tohle si ohlídejte

Sdílet

I při shánění práce můžete narazit na nekalé praktiky a vychytralé zaměstnavatele. Pokud vás tedy zaujala nějaká pracovní nabídka, nejdříve vše prozkoumejte, než se rozhodnete odpovědět. Zjistěte si, kdo je vaším potenciálním zaměstnavatelem. Zvlášť obezřetní buďte ve chvíli, kdy vám někdo slibuje jednoduchou práci z domova se zázračným výdělkem.

Před pohovorem si pak sepište seznam věcí, na které se chcete zeptat, a naopak se ohraďte, pokud by vám pokládali otázky zakázané. Mezi ty patří dotazy na sexuální orientaci, těhotenství, rodinné a majetkové poměry, původ, členství v odborové organizaci a v politických stranách, příslušnost k církvi a trestněprávní bezúhonnost. Odpověď na tyto otázky od vás mohou požadovat jen ve zcela výjimečných případech, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pracovní smlouva pak musí být vždy písemná a obsahovat předepsané náležitosti:

  • druh práce, na který jste přijati,
  • místo výkonu práce (obec, závod, provozovna),
  • den nástupu.

V pracovní smlouvě lze nejpozději v den nástupu do práce sjednat zkušební dobu, která nesmí být delší než tři měsíce, respektive šest měsíců v případě vedoucích pracovníků. Výhodou a zároveň nevýhodou zkušební doby je to, že obě strany během ní mohou ukončit pracovní poměr ze dne na den.

Dalším doplňkovým ujednáním pracovních smluv je konkurenční doložka. I ta musí mít vždy písemnou formu a obsahovat nejen váš závazek zdržet se po určitou dobu výkonu podobné práce u jiného zaměstnavatele, ale také závazek zaměstnavatele platit za to kompenzaci. Za každý měsíc plnění závazku vám náleží minimálně polovina průměrného měsíčního výdělku.

Konkurenční doložky jsou v současné době součástí mnoha smluv, ale většinou jsou neplatné, právě proto, že neobsahují kompenzaci. Zaměstnavatelé zřejmě doufají, že se zaleknete smluvní pokuty za porušení doložky nebo že ze strachu neodejdete ke konkurenci. Nároky z neplatné konkurenční doložky však nejsou vymahatelné.

Pracovní smlouvu lze uzavřít na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud máte ve smlouvě dobu určitou, nesmí přesáhnout tři roky. Zaměstnavatel ji navíc může prodloužit nejvýše dvakrát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).