Hlavní navigace

Volání do zahraničí má zlevnit, shodli se zástupci zemí EU

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 6. 2018

V příštích letech by mohlo být volání z Česka do dalších zemí EU výrazně levnější. Zástupci Evropského parlamentu a zemí EU se v noci na dnešek dohodli na nových pravidlech pro elektronické komunikace. Minuta volání do dalších zemí EU by tak v budoucnu měla vyjít na maximálně 19 centů (4,87 Kč) plus DPH. Cena SMS dostane strop na úrovni šesti centů (1,54 Kč) plus DPH.

Podle české europoslankyně Dity Charanzové (ANO), která pomohla tyto cenové stropy prosadit, dohoda představuje velké vítězství pro občany. Jsem ráda, že je pod ní podepsána Česká republika. Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek, řekla Charanzová agentuře ČTK.

Roamingové poplatky při volání ze zahraničí byly regulací EU zrušeny už loni. Nyní tak dochází k situacím, kdy telefonní hovor přes hranici různým směrem stojí různé částky a když voláte z Česka do zahraničí je to dražší. Například minuta volání do Německa ze sítě O2 vyjde na 20,39 koruny a SMS na pět korun.

Evropští politici řešili především podmínky, které mají do budoucna zajistit rozvoj sítí 5G. Nová pravidla mají zajistit i dostupnost spolehlivého internetu, lepší ochranu spotřebitelů včetně možnosti kompenzace při potížích u přechodu mezi operátory, a také například zavádějí evropský systém mobilního varování.

Nová pravidla ještě musí schválit europarlament a Rada EU. Pak budou mít státy dva roky na to, aby je převedly do své legislativy.

Galerie: Banky v Česku vydávají karty už 30 let. Vybrali jsme spolu s nimi ty nejoriginálnější

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).