Hlavní navigace

Dnešek je poslední den, kdy se nepočítá úrok z prodlení u daně z nemovitostí

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 6. 2018

Dnešek je posledním dnem, kdy je možné zaplatit daň z nemovitých věcí, aniž by se začal počítat úrok z prodlení. Oficiální termín pro zaplacení sice vypršel už 31. května, úrok z prodlení (momentálně 14,50 %) se ale počítá až od pátého pracovního dne, který následuje po dni splatnosti. Počítá se tedy od zítřka.

Úrok z prodlení se navíc platí až v momentě, kdy jeho výše překročí 200 korun. Například u daně za byt ve výši 1200 korun byste se tak museli zpozdit o více jak rok, abyste platili sankci v podobě úroku z prodlení.

Kdo chce mít zaplaceno ještě dnes, měl by vyrazit na pokladny finančních úřadů. Při platbě převodem se totiž za den platby počítá až den, kdy jsou peníze připsány na účet finančního úřadu.

Nepřesáhne-li roční daň z nemovitostí částku 5000 Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při vyšší částce. Pokud je vaše roční daň vyšší než 5000 Kč, lze ji rozdělit na dvě stejné splátky a ty uhradit nejpozději do 31. května a 30. listopadu.

Z nemovitých věcí, které slouží zemědělské výrobě či chovu ryb, se první termín pro splatnost daně posouvá na konec srpna.

Galerie: Banky v Česku vydávají karty už 30 let. Vybrali jsme spolu s nimi ty nejoriginálnější

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).