Hlavní navigace

Víte, podle čeho se určuje výše vašeho invalidního důchodu?

Sdílet

Někdy můžete brát vyšší invalidní důchod v nižší invalidní skupině než osoba, která má vyšší invalidní skupinu. Konkrétní výše invalidního důchodu totiž závisí na více faktorech. Informovala o tom společnost Senior Safe.

Jedním z nich je základní výměra invalidního důchodu. Ta činí pro rok 2017 částku 2550 Kč měsíčně a je stejná pro všechny. K ní se navíc připočítává procentní výměra. Ta se odvíjí od hrubé výše předchozích příjmů za roky, které jste odpracovali. Tehdejší hrubá mzda se pak přepočítává na současnou úroveň příjmů, a to kvůli inflaci. Částka, kterou dostanete, se také odvíjí od délky důchodového pojištění. Započítává se každý rok. Pro první stupeň invalidity platí 0,5 procent, pro druhý stupeň 0,75 procent a pro třetí stupeň 1,5 procent výpočtového základu, přibližuje advokát Jan Mandát, který spolupracuje ze společností Senior Safe.

O tom, co musíte splnit, abyste měli nárok na invalidní důchod a kdy vám jej naopak mohou odebrat jsme psali v článku Kdy vám mohou přidělit a kdy sebrat invalidní důchod? Napište nám svůj příběh. Příběhy lidí, kterým byl důchod nakonec odebrán jsme zveřejnili v článku Invalidní jste, ale důchod vám sebereme. Kdy se odebírají invalidní důchody?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).