S partnerstvím či manželstvím často přijde dříve či později otázka i na způsob řešení financí. Vždy je dobré se na způsobu, jakým budete finance spravovat, domluvit. Sberbank zveřejnila několik tipů, jak spravovat rodinné finance.
Základem je dopředu rozvrhnout, o jaké finance se budete dělit, co si každý financuje sám apod. Ne každý má v páru stejné příjmy či požadavky nebo životní styl. Někomu může vyhovovat rozdělení výdajů přesně na polovinu, jiný bude chtít výdaje rozdělit poměrovou částkou apod.
Pomoci může i společný účet. Oba tak budete mít přehled o aktuálním stavu rodinných financí a snáze se tak plánují dlouhodobé výdaje. Je ale důležité, aby měli oba partneři k účtu stejná práva. Důležité je také brát v potaz, že každá banka má sdílení přístupu více osob k jednomu účtu nastaveno jinak. Každý by měl přesně vědět, do jaké míry mu účet říká „pane“. V situaci, kdy je jeden z partnerů např. dlouhodobě nemocný a nemá přístup k účtu, je pro druhého partnera velmi nepříjemné, pokud zjistí, že má omezená práva k účtu, na kterém jsou všechny finance,
upozorňuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.
V případě plánování společného bydlení můžete využít i společnou hypotéku. V případě rozchodu či rozvodu je pak několik variant, jak situaci řešit:
- hypotéku můžete dál splácet společně, nemovitost pronajímat a o zisk se dělit,
- jeden si ponechá nemovitost i s hypotékou a druhého vyplatí,
- nemovitost se prodá a z výnosu se splatí hypotéka.
Před svatbou je pak možné sepsat předmanželskou smlouvu, která má dvojí účinek. Chrání majetek, který jste si sami pořídili, před tím, aby spadal do společného jmění manželů. Zároveň to ale platí i pro dluhy, před kterými může jeden z manželů toho druhého ochránit.