Hlavní navigace

Českých pracovníků je nedostatek. Firmy se poohlíží jinde, nejčastěji přijímají Slováky

Sdílet

V České republice panuje dlouhodobě nízká nezaměstnanost a sní je spojený i nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Některé firmy se rozhodly tento nedostatek kompenzovat vyšší mzdou, aby pracovníky nalákaly, jiné se poohlíží po zahraničních pracovnících. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila personální agentura Grafton Recruitment.

Mezi zaměstnavateli jsou oblíbenými uchazeči o zaměstnání Slováci, a to díky vysoké kvalifikovanosti a neexistující jazykové bariéře. Nejčastěji tak nacházejí uplatnění ve zdravotnictví, výrobě a v podnikových službách. Slováci naopak vyhledávají zaměstnání v České republice z důvodu stabilního ekonomického prostředí, různorodosti pracovních příležitostí a možnosti vyššího výdělku. Mladí lidé ze Slovenska sem často přichází už během studií a po promoci zde logicky zůstávají. Jejich bezproblémovému zařazení na tuzemský pracovní trh je nakloněná i česká legislativa, díky které se uchazeč o práci ze Slovenska může prokázat jen občanským průkazem, uvádí Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment

Podle Statistického úřadu SR pracuje v České republice 25 % všech slovenských pracovníků, kteří se rozhodli za prací vycestovat do zahraničí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).