Hlavní navigace

Víte co znamenají zkratky T, L, B, G v realitních inzerátech?

Sdílet

Pokud kupujete byt či dům, jedním z důležitých parametrů bude i velikost nemovitosti. Ta je standardně udávána v metrech čtverečních. Je však potřeba sledovat i další dva základní ukazatele, a to celkovou plochu (tzv. podlahovou plochu) a užitkovou plochu nemovitosti.  Podlahová plocha udává součet všech částí náležející k nemovitosti, tedy i lodžii, sklep, garáž, terasu apod. V případě užitkové plochy se jedná o skutečně využitelnou plochu užívanou výhradně pro vlastní bydlení. V inzerátu tak klidně může být uvedeno, že podlahová plocha bytu je 85 m2, ale užitková plocha je jen 40 m2. V takovém případě se pravděpodobně jedná o menší byt s velkou terasou a kupující by se měl mít na pozoru, zda toto je právě to uspořádání, které hledá, radí Veronika Vránová, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting

Dále vás kromě velikosti nemovitosti bude zajímat i rozložení, tedy kolik místností byt či dům má a jaké příslušenství obsahuje. Typů označení je několik.

Označení 4+1 nebo 4+kk je zažité už dlouhá léta. Číslovka ukazuje počet samostatných pokojů, tedy například ložnice, obývací pokoj, pracovna, dětský pokoj apod. Nesmí se do toho naopak započítávat předsíň či vstupní hala, ani toaleta nebo koupelna. Za znaménkem plus je pak označení pro kuchyň. Buď je kuchyň samostatně oddělená místnost, tedy označená číslem, nebo se jedná o tzv. kuchyňský kout se zkratkou kk.

Kromě toho může být u inzerátu uvedeno ještě nějaké písmeno, např. 4+1+T / L / B + G + S.

Pod písmenem G se skrývá garáž a pod písmenem S pak sklep. Ty mohou být někdy variabilní s tím, že je lze přikoupit za samostatnou cenu. Dalším označením může být terasa (T), která mívá velkou rozlohu na metry čtvereční a bývá spíš u rodinných domů či rekreačních objektů. Jde o venkovní část stavby, které navazuje na příslušné podlaží. Konstrukci terasy tvoří zpravidla strop nižšího podlaží.

Balkón (B) bývá jak na rodinných domech, tak na starších činžovních objektech, ale i na novějších panelových domech. Má předsazenou konstrukci přečnívající přes nosnou, neboli fasádní zeď. Z bočních stran pak není krytý.

Lodžie (L) je typickou součástí bytů na panelových sídlištích. Bývá zastropená, má po stranách nosné stěny a na volné straně je opatřena zábradlím. Stěny chrání proti bočnímu větru a slunci.

V posledních letech jsou ale trendem i lofty nebo ateliery. U inzerátů se můžete potkat s výrazy jako loftový byt, ateliér či studio. I když se nacházejí v inzerci s bydlením, ne vždy je takový objekt zkolaudovaný jako bytový prostor. Mít v něm pak trvalý pobyt či ho financovat hypotéčním úvěrem nemusí být možné. Kupující by měl v tomto případě zpozornět u výrazů ateliér, studio či sklepní byt, varuje Veronika Vránová.

Důvodem, proč nemusí být prostory zkolaudované jako bytové prostory, jsou přísné technické normy, které musí prostor pro trvalé bydlení splňovat. Většinou nevyhovují v limitech hlučnosti, oslunění či výšky a rozměrů místností. Ve sklepních bytech pak nemusí být správně provedena izolace. Všechny tyto závady nejsou na první pohled vidět, ale při dlouhodobém užívání je pocítíte.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).