Hlavní navigace

Důchodový účet skončí letos i přes růst penzí v rekordním plusu

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 9. 2018

Rostoucí ekonomika má kromě jiného dobrý vliv na takzvaný důchodový účet. Ten by měl letos skončit v rekordním přebytku zhruba 25 miliard korun. To je nejvíc v novodobé české historii. Informovala o tom Česká televize.

Ještě před pěti lety byl penzijní účet ve schodku 50 miliard. Na letošním rekordním přebytku má zásluhu hlavně velmi vysoká zaměstnanost a rychle rostoucí mzdy, díky nimž vybere stát do rozpočtu na důchodovém pojištění výrazně víc peněz.

Ty tak převažují rostoucí náklady na důchody, které mají letos meziročně narůst o zhruba 30 miliard korun. Důchody na začátku roku 2018 rostly průměrně o čtyři procenta.

Přebytek chce ministerstvo financí nechat jako rezervu na výplatu důchodů v horších časech. Na speciálním účtu, kde se tyto peníze kumulují, je už z minulosti zhruba dvacet miliard, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO). Její ministerstvo pak plánuje i pro příští rok přebytek více než dvacet miliard, a to i přes rekordní růst důchodů.

Kritici ale vládě vyčítají, že se pouze „veze“ na ekonomickém růstu a že zadělává na budoucí problémy. Až ekonomika přestane růst, vysoké výdaje na důchody zůstanou.

Důchodový účet je virtuální, i když je v minusu, důchody se ze zákona vyplatit musí. Stát tak musí ve svém rozpočtu najít jiné peníze na výplatu důchodů než jen ty z důchodového pojištění.

V letech 2012 a 2013 se deficit blížil 50 miliardám. V roce 2008 stát na důchodech vyplatil o sto miliard korun méně než loni – 304,9 miliardy. Důchodový účet tehdy skončil šest miliard v plusu.


Autor: Česká televize

Vývoj důchodového účtu od roku 2012

Z celkových 404,4 miliardy, které šly loni na důchody, dostaly 333,8 miliardy starobní důchodci a důchodkyně. Na invalidní důchody šlo 43,6 miliardy a na pozůstalostní 27 miliard.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).