Spočítejte si...

Zavřít

Většina domácností si o dotace na zateplení nepožádá

Státní dotace může pokrýt až 50 procent investice do zateplení, přesto ji využívá jen pětina českých domácností. Přestože zájem o příspěvek od státu na zateplení v nově spuštěném programu Nová zelená úsporám je velký, v praxi dosud připadají na jeden rodinný dům zateplený s dotací čtyři domy zateplené bez ní. Důsledkem je, že každý druhý rodinný dům je zateplený neodborně a trpí vadami, které významně snižují objem úspor, funkčnost nebo životnost tepelné izolace. Vyplývá to z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI). O možnosti požádat si o dotace na zateplení jsme již informovali v článku Nově si můžete požádat o dotace na zateplení, tepelné čerpadlo nebo solární systém.

Češi se příspěvku na zateplení zříkají, protože mají obavy ze složité administrativy, přísných podmínek přiznání podpory nebo se výzva k podávání žádostí nesejde s termínem plánované rekonstrukce. Zateplení nevnímají jako odbornou a složitou práci a svépomocí si na ni troufne 71 procent samostavitelů.

Rodinné domy, které jsou zatepleny bez dotace a potažmo stavebního dozoru, bohužel často trpí řadou technických závad. Patří k nim například vlhkost a plísně, hluk, riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým.

Podle průzkumu se respondenti snaží ušetřit za každou cenu – nemají projekt na zateplení, chybí stavební dozor, šetří na materiálu, najmou si tu nejlevnější firmu nebo zateplují neodborně svépomocí. To se jim v konečném důsledku nemusí vyplatit, mohou přijít až o polovinu možných úspor za vytápění a riskují, že zateplení bude mít funkční vady, varuje Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.

Přiznání dotace je sice podmíněno stavebním dozorem, ale současně je možné jej z dotace uhradit, stejně jako zpracování odborného posudku, díky kterému se můžete vyvarovat zbytečných chyb. Podmínky přiznání dotace se postupně uvolňují a poprvé lze o peníze na projekt žádat kontinuálně, a to až do konce programu v roce 2021.

Zatepleno je v současné době 20 procent rodinných domů v České republice – tj. 300 tisíc bytových jednotek z celkového počtu 1,5 milionu. Právě rodinné domy tak aktuálně představují polovinu všech nezateplených bytových jednotek v ČR.

Víc než stočený tachometr řidiče zajímá, zda auto není kradené či v exekuci Průzkum: Podnikatelé se bojí elektronické evidence tržeb        
kk
kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz
3. 11. 2015 12:44 Nový

dotace

Vlhkost a plíseň mají sousedi, kteří odborně zateplili s SBD a odbornou firmou. Rada - větrejte mikroventilací. Výsledek - táhne tam víc než s okny 20let starými. Když jsou okna zavřena - teče voda po oknech. Kdepak asi soudruzi z NDR udělali chybu?

Robert
Robert (neregistrovaný) 195.235.63.---
4. 11. 2015 12:22 Nový

dotace a zateplování

Takhle vypadá článek, který zastupuje stavební lobby. Dle vlastních zkušeností, minimálně 80 % stavebních firem vidělo zásady správného zateplování jen tak z rychlíku a stále dělají základní chyby. Takže, když si objednám na zateplovací práce "odbornou" firmu, neznamená to, že práce bude odvedená kvalitně a že se vyhnu závadám uvedených v článku.