Hlavní navigace

Průzkum: Podnikatelé se bojí elektronické evidence tržeb

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 11. 2015

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se obává více než polovina (56 %) živnostníků a podnikatelů. Část z nich dokonce uvádí, že po zavedení registračních pokladen ukončí svou činnost. Nejvíce mají podnikatelé strach ze zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na koupi přístroje pro evidenci, ale obávají se také zneužití zasílaných dat. Informace vyplývají z průzkumu agentury Median pro Českou televizi.

Téměř polovina respondentů (42 %) očekává, že bude mít EET negativní dopady a 8 %  oslovených si myslí, že budou rovnou likvidační. Více se chystaných změn bojí drobní podnikatelé s obratem do půl milionu korun ročně a obecně také spíše voliči ODS a TOP 09. Větší důvěru v projekt mají naopak větší živnostníci a voliči ANO.

Podle vedoucího průzkumu Daniela Prokopa mají z EET největší obavy živnostníci z oblasti stavebnictví a řemesel. Dvě pětiny dotázaných už naopak v praxi pokladny používají a někteří doufají, že omezí nekalou konkurenci.

Nevíte nic o EET? Podrobné a aktuální informace najdete ve speciálu Vše o EET na našem sesterském serveru Podnikatel.cz.

Cílem EET má být lepší výběr daní a tím pádem omezení šedé ekonomiky (o čemž pochybuje polovina respondentů). Zhruba stejný podíl účastníků průzkumu se také obává toho, že politici přes finanční správu dostanou do ruky nástroj moci a budou informace zneužívat ve svůj prospěch.

V první fázi se má zavedení EET dotknout restaurací, hotelů a oboru stravování a v dalším čtvrtletí pak firem z velkoobchodu a maloobchodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).