Máte uzavřenou smlouvu o nájmu bytu, a to na dobu určitou. Během pronájmu ale nastane situace, že buď vy nebo pronajímatel budete potřebovat nájem ukončit dříve, tedy před uplynutím sjednané doby. To samozřejmě možné je, ale jen v určitých případech.
Vy a pronajímatel se můžete kdykoli dohodnout na tom, že nájem ukončíte. V takovém případě na důvodech nezáleží, jelikož se změnou souhlasí obě strany. Pokud je ale toto ustanovení uvedeno i v nájemní smlouvě, nemělo by být výhodné jen pro jednu stranu. Například pokud je ve smlouvě uvedeno, že pronajímatel může nájem vypovědět kdykoliv bez uvedení důvodu s tříměsíční výpovědní dobou, měl by mít stejné právo i nájemce. Pokud smlouva přiznává toto právo jen pronajímateli, mohl by se nájemce u soudu úspěšně výpovědi bránit,
říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
Pokud ale ve smlouvě nic podobného sjednané nemáte a pronajímatel přesto chce ukončit pronájem předčasně, musí pro to mít zákonný důvod. Tím je například porušování povinností z vaší strany, zánik bytu, poškození bytu apod.
Vy naopak můžete nájem ukončit předčasně v případě, že se po uzavření smlouvy okolnosti změnily na tolik, že nejde rozumně požadovat, abyste v nájmu pokračovali. Například jste změnili zaměstnání a museli jste se přestěhovat do jiného města, nebo si byt nemůžete dovolit platit, změnila se vaše sociální situace apod. Vaše sociální situace se ale mohla změnit k horšímu i k lepšímu, abyste měli důvod nájem předčasně ukončit.
Kvůli podstatné změně okolností můžete podle zákona pronájem ukončit pouze vy jako nájemce, a pouze pokud je nájem sjednán na dobu určitou. Smluvně je však možné takové právo přiznat i pronajímateli v nájemní smlouvě nebo v dodatku k ní. Výpovědní doba je podle zákona tříměsíční, lze ji však dohodou zkrátit či prodloužit. Ve výpovědi musí být popsáno, o jakou konkrétní podstatnou změnu okolností se jedná.