Průměrná sazba hypotečních úvěrů klesá už čtvrtý měsíc v řadě. Vyplynulo to z údajů Fincentrum Hypoindexu. V květnu 2019 tak průměrná úroková sazba činila 2,8 % ročně.
Během čtyř měsíců tak sazba klesla o 20 basických bodů, a to ze 3 % na již zmíněná 2,8 % ročně.
S nízkými sazbami pak souvisí i větší zájem klientů o hypotéky. V květnu počet uzavřených smluv vzrostl o 582 na 6977. Objem sjednaných úvěrů poprvé v letošním roce překonal 15 mld. Kč, což by ještě loni znamenalo velmi špatný měsíc, avšak letos se zatím jedná o rekordní objem,
doplnil Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Oproti loňskému roku však letošní rok značně ztrácí co do počtu sjednaných hypoték a objemu půjčených peněz. Letos bylo sjednáno o 10 245 hypoték méně než za stejné období v roce 2018 a dokonce o 17 600 méně než v roce 2017. Objemy také značně klesají. Během letošních pěti měsíců byly sjednány hypotéky v objemu za 67,1 miliard korun. Kdežto v roce 2018 jich za stejné období bylo o 18,24 miliardy korun více a v roce 2017 dokonce o 29,247 miliardy korun více. V roce 2017 za prvních pět měsíců už byly sjednány hypotéky skoro za dvojnásobek.