Hlavní navigace

U koho reklamovat zboží, pokud si vás přehazují jako horký brambor?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 11. 2014

Už jste se setkali s tím, že vás prodávající pro uplatnění reklamace odkázal na servis a opačně. Nebo se změnil provozovatel e-shopu a ten současný vás s reklamací odkazoval na toho původního? Kdo musí podle zákona reklamaci skutečně přijmout?

Reklamaci vždy uplatňujete u prodávajícího, který vám zboží prodal, protože to on za jeho bezvadnost odpovídá. Prodávající podle zákona musí přijmout reklamaci v kterékoli své prodejně se shodným sortimentem prodávaného zboží. V případě, že nemá takové obchodní prostory, můžete reklamaci směřovat na adresu jeho sídla nebo místa podnikání, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Podle Zeleného se okruh míst, kam se můžete obrátit s požadavkem záruční opravy, může rozšířit ještě o servisní pracoviště výrobce zboží. Tato informace ale musí být uvedena v potvrzení o právech ze záruky. Pokyny prodávajícího kontaktovat určený servis musíte uposlechnout, pokud je servis v místě prodávajícího nebo jej máte blíž než prodejnu, uvádí zpráva sdružení dTest.

Servis nebo prodejce musí reklamaci vyřídit do 30 dnů. (U servisu se můžete požadovat jen opravy.) V případě, že se nedá vada odstranit, vystaví o tom servis potvrzení pro prodávajícího. (Výměnu, slevu či vrácení kupní ceny můžete požadovat zase jen u prodávajícího. To platí i pro náhradu účelně vynaložených nákladů, jako je poštovné či cestovné, které vznikly v souvislosti s reklamací.)

Pokud obchod změní provozovatele, rozhoduje to, která osoba je uvedena na kupním dokladu. Pokud tomu tak je, nedělejte předčasné závěry o tom, že prodávající skončil s podnikáním a záruka skončila s ním. Podle identifikačního čísla si vyhledejte jeho aktuální adresu ve veřejných rejstřících, poradil Lukáš Zelený s tím, že pokud prodejce skutečně uzavřel provozovnu, sdělí vám adresu pro reklamace živnostenský úřad. Je totiž povinností prodávajícího tuto informaci při ukončení činnosti nahlásit, jakož i její případné změny po dobu čtyř let, dodal Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).