Hlavní navigace

Třetina majitelů bytů nedostává platby od nájemníků včas, ukazuje analýza

Sdílet

Jiří Hovorka

Skoro třetina majitelů bytů, kteří pronajímají sami svou nemovitost, se potýká s problematickým placením splátek měsíčního nájemného. Navíc má kolem 15 procent lidí, kteří se uchází o byt ve velkých městech, problémy s exekucí. Ukazuje to analýza služby Ideální nájemce.cz, která se stará o byty v hodnotě přes 2,3 miliardy Kč.

Pronajímání bytů je téměř vždy otázkou ceny. Obsadit se dá prakticky jakýkoliv byt, ale vzít hned prvního zájemce se často nevyplatí, protože není vždy schopen platit nájem ve stanovených termínech, uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina.

Doporučuje prověřit například, zda nemá zájemce trvalé bydliště na úřadu práce nebo zeptat se ho na práci a případně si získané informace zkusit u zaměstnavatele ověřit. Ideální nájemce.cz má k dispozici také službu na prověření rizikovosti osob, která se „dívá“ například do Centrální evidence exekucí, insolvenčního rejstříku nebo třeba do databáze osob hledaných Policií České republiky.

Analýza také ukázala, ve kterých měsících se nejvíce vyplatí byt k pronájmu nabízet. Menší poptávka po nových pronájmech je v lednu a listopadu, naopak nejlépe se byty obsazují v srpnu a září, což souvisí zejména se studenty a jejich školním rokem, uvedl Březina.

Pronajímatelé mají v průměru v roce prázdno 14 dní až jeden měsíc. V celkových číslech tedy činí neobsazenost asi osm procent. 

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).