Hlavní navigace

Poslanci schválili daňový balíček, limit pro výdajové paušály se zvýší

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 12. 2018

Limity pro využití výdajových paušálů u živnostníků se zřejmě zvýší z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony. Sazba daně z přidané hodnoty na dodávky tepla a chladu se pravděpodobně sníží z dosavadních 15 na deset procent. Schválila to dnes Sněmovna ve vládním daňovém balíčku s několika pozměňovacími návrhy poslanců. Vládní daňový balíček i s přijatými změnami nyní poputuje k projednání do Senátu, informuje agentura ČTK.

Daňový balíček mění celkem deset zákonů týkajících se daní. Zavádí také zdanění zahřívaného tabáku spotřební daní. Spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků by podle návrhu měla být aplikována na váhu, se sazbou daně ve stejné výši, jako je u tabáku ke kouření.

Zatímco v současnosti je maximální limit výdajů, které si podnikatel může uplatnit paušálem, vypočítáván z částky jednoho milionu korun, nově se bude jednat o dva miliony. Maximální limity výdajových paušálů se tak zdvojnásobí. Velikost uplatnitelných paušálů v procentuálním vyjádření v rozmezí 40 až 80 procent dle jednotlivých profesí zůstává nezměněná.

Předpokládáme, že živnostníkům zůstane díky tomuto opatření v peněženkách o 1,5 miliardy Kč ročně více. Výpadek bude plně kompenzován náběhem zbývající fáze elektronické evidence tržeb, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Většina změn, které daňový balíček přináší, nabyde účinnosti v průběhu roku 2019.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).