Hlavní navigace

Zaměstnavatel může získat dotaci na pracovníky. Stačí k tomu před důchodem přijmout i mladého

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 11. 2014

Zaměstnavatelé mohou získat dotaci na zaměstnance, kteří se zúčastní projektu Generační tandem – podpora generační výměny. Ten pilotně běží od letošního března v Karlovarském, Středočeském a Olomouckém kraji. Zatím se zapojilo 29 zaměstnavatelů a další nabídli 128 pracovních míst, aby se mohli také do programu zapojit. Úřad práce ČR (ÚP ČR) poskytl zatím firmám příspěvky na mzdy zaměstnanců v celkové výši téměř 300 tis. Kč. 

Podstatou projektu je společné sdílení pracovního místa a to tak, že k zaměstnanci, který by měl jít do tří let do důchodu zaměstnavatel přijde ještě dalšího, který je evidován jako uchazeč o zaměstnání a je mladší 30 let.

Podmínkou je, aby oba byli v evidenci ÚP. Stávající starší zaměstnanec jako „zájemce“ o zaměstnání (má nárok na zprostředkovatelské služby ÚP, ale k ničemu se nezavazuje, nemá nárok na podporu – zájemcem může být každý i ten, kdo už je zaměstnán) a nezaměstnaný jako „uchazeč“ o zaměstnání (má nárok na tytéž zprostředkovatelské služby, nemá práci a může mít nárok na podporu v nezaměstnanosti)

Úřad práce pak může společnosti přispět dvěma způsoby – příspěvkem na společensky účelné pracovní místo (SÚPM) a příspěvkem na udržení zaměstnance. Oba mohou dosáhnout výše až 24 000 Kč měsíčně a firma je může pobírat po dobu 6 – 12 měsíců, vysvětlila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.s tím, že zaměstnanci se nejčastěji dělí o místo v administrativě, účetnictví, výzkumu, zemědělství, strojírenství, v dělnických profesích, ve zdravotnictví, bezpečnosti, obchodu nebo sociálních službách. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).