Hlavní navigace

Stát se zaměří na podporu nájemních bytů. Své dotace ale zruší

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 7. 2011

Stát se z hlediska podpory bydlení zaměří na výstavbu nájemních bytů. Hlavně pro seniory. Bude se také snažit více zapojit soukromé zdroje, evropské fondy a úvěry. To jsou výsledky nové státní koncepce bydlení do roku 2020, které schválila vláda.

Současný systém, který je založen na státních dotacích, je podle vlády finančně neudržitelný, nový plán by naopak rozpočet zatěžovat neměl. Část přímých dotací bude přesto zachována zejména na podporu azylových domů. 

Investoři, kteří by se podíleli na výstavbě nájemního bydlení (pro seniory, osoby se zdravotním postižením či osoby s nízkými příjmy) tak budou moci čerpat zvýhodněné státní úvěry. Výše úrokové sazby přitom bude záviset na tom, pro jakou cílovou skupinu se rozhodne investor byty stavět.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2011 10:07

  Honza (neregistrovaný) 91.120.21.---

  To fungovat nebude, stát se musí postarat o sociální případy sám a né spoléhat na soukromí investory. Nezbyde jim nic jinýho než hromadná výstavba bytů jako udělali komunisti v 70. letech.

 • 14. 7. 2011 18:11

  Honza (neregistrovaný) ---.static.qsc.de

  Tak jasný, přece nebudu živit parazity, doma to mám skoro zadarmo a úroky mi časem vynesou na byt.

 • 14. 7. 2011 10:44

  Poly-tik z Politiků (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Fungovat to nebude protože to znamená další přerozdělování společných peněz lidí Česka, lobbing zájemců, arbitráže,...

  Někdy si schválně zkuste odhadnout výsledek rovnice pobídky státu určitým firmám na zahájení výroby (tedy i zaměstnání určitého kvanta lidí a celkového oživení ekonomiky určitých oblastí země) versus opravdový přínos pro onen region a lidi v něm žijící.
  Dost často to vyjde, podle mne, velmi špatně. Možná stát dostane navíc něco o čem nevíme. I přes mojí vlastní zápornou bilanci, ještě navíc dodatečně nám vždy politici tvrdí, že musí dodatečně do daného regionu posílat (opět přerozdělovat) další peníze na nápravu situace, často protože firma se rozhodla ukončit výrobu po období hájení, někdy se platí soudy, závazky za firmu,...

  Tak podobně by to mohlo dopadnout v případě jakéhokoli státního zásahu, kde je dostatek peněz.

 • 14. 7. 2011 13:05

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pro dlouhodobejsi pobyt na jednom miste, pokud nemate jinde jiny byt, v CR prakticky neexistuje reseni. K cemu je pololegalni pronajem, kdyz je v nem vetsinou "zakazano" zridit trvale bydliste ? Tim je degradovan jen na jakousi prechodnou ubytovnu pro dojizdeni za zamestnanim.

  Samozrejme, trend je nutit lidi kupovat predrazene byty na nevyhodne hypoteky :-/

 • 14. 7. 2011 13:48

  a (neregistrovaný) ---.cust.centro-net.cz

  trvaly bydliste vam muze schvalit majitel nemovitosti i bez najemni smlouvy.
  trvale bydliste muzete mit jen na zaklade radne najemni smlouvy na byt (nikoliv atelier, tedy byt, ktery nesplnuje nejakou normu zejmena osvetleni).
  takze nevidim problem. jen v pripade, ze nekdo nekde bydli/spolubydli na smlouvu nekoho jineho apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).