Hlavní navigace

Máte opravdu užitečnou pojistku domácnosti?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 7. 2011

Rozmarné počasí s častými bouřkami přivádí stále více klientů pojišťoven k nemilé deziluzi. Řada z pojistek domácnosti totiž nekryje v základním balíčku škody vzniklé vichřicí nebo krupobitím. Například Česká podnikatelská pojišťovna nebo Uniqa pojišťovna kryjí tyto škody až při koupi dražšího balíčku. 

Než si proto pojistku domácnosti sjednáte, prostudujte pojistné podmínky, zda uváděná rizika kryjí a zda dostanete náhradu i za náklady, které nejsou způsobené přímo daným rizikem ale se škodou souvisí – například vysoušení nemovitosti.

Některé pojišťovny na českém trhu nabízí krytí pojistného nebezpečí vniknutí atmosférických srážek v rámci pojištění domácnosti – tedy v rámci pojištění movitých věcí. Ve většině případů se však jedná buď o součást nejdražšího balíčku krytí, nebo o marketingový trik, protože pojistné limity jsou velmi nízké a nemohou pokrýt vzniklé škody, upozornil Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum

V nabídkách pojištění domácnosti se se železnou pravidelností v krytých rizicích objevují také termíny záplava a povodeň. Většinou jsou tato rizika pokryta v rámci stejné varianty pojištění domácnosti. Najdou se ale i výjimky. V obsahu obou termínů opravdu rozdíl je, ale  v rozsahu pojistného krytí ve smlouvách jde povodeň se záplavou většinou ruku v ruce. Takže všichni klienti České pojišťovny mají ve svých pojistkách staveb, domácností, bytu…automaticky a současně zahrnuto jak riziko povodně, tak i záplavy, vysvětlil před časem serveru zástupce z České pojišťovny s tím, že výjimkou je 4. povodňové pásmo, kde riziko povodní většinou pojistit nelze.

Podle Dagmar Koutské je povodeň zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží nebo tyto břehy či hráze protrhla. Záplavou je naopak stav, kdy je například proudící vodou stékající ze strání či stojící vodou zaplaven pozemek, na kterém se nachází pojištěná věc. Zaplavení je ale způsobeno jinou příčinou než z důvodu povodně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).