Hlavní navigace

Sazby u hypoték dosáhly dna. Očekává se růst

Sdílet

Sazby hypotečních úvěrů pravděpodobně dosáhly svého dna. Jak vyplývá ze statistik společnosti GOLEM FINANCE, v červnu již neklesaly, index GOFI70 (hypotéky do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti) stagnoval na úrovni 2,97 %, index GOF85 pak klesl pouze o setinu procenta na 3,09 % a index 100% hypoték se zastavil v červnu na 4,26 %. 

V meziročním srovnání jsou sazby hypoték o víc než půl procenta nižší. Nejvíce oproti loňsku zlevnily 100% hypotéky. 

Příčinou zastavení klesajícího trendu je ukončení některých jarních akcí a také překvapivý vývoj na mezibankovním trhu. Úrokové swapy, které vyjadřují, za kolik si mohou banky obstarávat na mezibankovním trhu likviditu, během května prudce vzrostly a během krátké chvíle se dostaly na úroveň července 2012. Ačkoliv tato změna se přímo dotýká spíše poskytovatelů s menším objemem vlastních zdrojů (vkladů), z dlouhodobého pohledu trh musí na tuto situaci reagovat a bankéři nyní vyčkávají, uvádí zpráva společnosti GOLEM FINANCE.

Z pohledu jejích analytiků se tímto vývojem prostor pro další snížení sazeb uzavřel. A pokud některá z bank bude sazby u 3 a 5letých fixací dále snižovat, bude to už na úkor marže. V následujících měsících očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb s možností růstu v řádu jedné až dvou desetin procenta. Určitý zlom mohou ještě přinést letní kampaně, ale další prolamování historických zápisů je podle našeho názoru v tuto chvíli v nedohlednu, uzavírá zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).