Hlavní navigace

S nájemci, kteří neplatí včas nájem, se setkala většina pronajímatelů

Veronika Doskočilová

Většina lidí, kteří svou nemovitost pronajímají někomu cizímu, se v minulosti minimálně jedenkrát setkala s nájemci, kteří neplatili svůj měsíční nájem řádně a včas. Získat od nich tyto finanční prostředky je navíc velice obtížné. Z interních statistik UlovDomov.cz vyplývá, že každý sedmý prověřený zájemce o bydlení má již zkušenosti alespoň s jednou exekucí, nebo má své trvalé bydliště přihlášeno na obecním úřadě.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč nájemci řádně nesplácejí nájem bývají dluhy a z toho plynoucí insolvence či dokonce exekuce. Vysokou rizikovost současné situace potvrzují nejnovější statistiky, podle kterých je nesolventních 7 % prověřovaných nájemníků a s exekucí jich má zkušenosti až 14 %. Před časem nám např. paní z Jihomoravského kraje při prohlídce bytu doslova mávala bankovkami před očima. Na žádost pronajímatele jsme ji ovšem prověřili a zjistili, že je na ní vypsáno neuvěřitelných devět exekucí, říká Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.

Rizikovým ukazatelem je i také trvalého bydliště potenciálního nájemce na obecním úřadě. Činí tak převážně osoby, které se potýkají nejen s finančními problémy a jsou v dluzích, ale byl jim například zabaven jejich majetek. Ve výjimečných případech bývá potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (0,4 %, tedy jeden z 250).

Našli jste v článku chybu?