Hlavní navigace

Tři z pěti Čechů dávají přednost placení u klasických pokladen

Sdílet

Se samoobslužnými pokladnami se v obchodech setkalo 85 % Čechů, ale téměř dvě třetiny z nich stále dávají přednost placení u klasické pokladny. Samoobslužné pokladny jsou nejoblíbenější mezi lidmi do 24 let a také u uživatelů bezkontaktních karet. Pro více než polovinu lidí (56 %) je hlavní výhodou rychlost nákupu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti MasterCard.

Z oslovených respondentů preferuje samoobslužné pokladny pouze třetina. Ve velkých městech jsou hojně zastoupeny prodejny velkých řetězců, takže je mnohem větší šance zde samoobslužné pokladny najít, vysvětluje Josef Machala, Loyalty & Acceptance Manager MasterCard. Zatímco na vesnicích o nich vědí jen tři čtvrtiny (76 %) obyvatel, v městech nad sto tisíc obyvatel zná samoobslužné pokladny 94 % lidí.

Mezi dominantní faktory pro preferenci samoobslužných pokladen patří věk i vztah ke způsobu placení nákupu. Zatímco mladí do 24 let nakupují raději u samoobslužné pokladny v 52 % případů, u obyvatel nad 55 let je to jen každý pátý (21 %).

Nejpodstatnějším důvodem pro využívání samoobslužných pokladen je pro zákazníky rychlé odbavení a zaplacení nákupu. To považuje za jejich největší výhodu 56 % lidí, každý pátý (19 %) pak vítá také výrazně menší fronty než u klasických pokladen. Pro 14 % zákazníků je důležité, že u samoobslužné pokladny mají nákup pod kontrolou a značně tak snižují riziko špatně namarkovaných položek.

Jako největší nevýhodu naopak 17 % respondentů průzkumu vidí čekání na obsluhu při problému s pokladnou, obsahem nákupu či chybě, každý desátý Čech se obává nedostatečné znalosti či zkušenosti se samoobslužnou pokladnou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).