Změna má eliminovat situace, kdy lidé o režimu DPI nevědí a nereagují na výzvy ke změně dodavatele. Po ukončení režimu jim pak hrozí odpojení od energií, jak jsme upozorňovali v článku V režimu dodavatele poslední instance jsou i lidé, kteří o tom nevědí. Jak ověřit, jestli nejde o vaše blízké?
Režim dodavatele poslední instance (DPI) by se měl zkrátit na polovinu, tedy na tři měsíce. Během této doby si odběratel sám může zajistit přechod na smlouvu u nějakého klasického dodavatele energií.
V případě, že to neudělá, podle novely po skončení tříměsíční lhůty automaticky přejde na produkt na dobu neurčitou v režimu běžného dodavatele. A to pod firmou, u které byl v režimu DPI. Automatický přechod proběhne za podmínky, že bude řádně platit zálohy. Dodavatel o této změně musí zákazníka informovat dopisem.
Změny vyplývají z novely energetického zákona, kterou předložilo vládě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v reakci na současnou energetickou situaci vyvolanou ruskou agresí vůči Ukrajině.
Předloha má také zvýšit kontrolní pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a zpřísnit pravidla uskladnění plynu. Novela má ohledně plnění plynových zásobníků princip „Use it or lose it“ (UIOLI). Rusko zneužívá energetiku jako zbraň a není náhoda, že si zásobníky s plynem napříč Evropou před minulou zimou pronajala ruská společnost Gazprom a nechala je prázdné. Zvýšila tak tlak na růst cen energií v EU a vystavila Evropu hrozbě nedostatku plynu. Opatření UIOLI zabrání opakování takového scénáře u nás,
vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. a dodal, že princip UIOLI funguje tak, že firma, jež si pronajme kapacitu v některém z tuzemských zásobníků, bude muset tuto kapacitu využít, jinak o ní přijde. Zarezervovat si ji pak bude moci jiný subjekt.
Zásobníky zemního plynu na našem území jsou schopny pojmout cca 30 % roční spotřeby. Zavedení principu UIOLI umožní plné využití zásobníků plynu, protože odstraní blokování jejich rezervované, ale nevyužité kapacity,
uvedl také náměstek pro energetiku René Neděla.
V nejbližších týdnech by také Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo představit další opatření, například zjednodušení administrace obnovitelných zdrojů, zlepšení fungování ERÚ nebo úsporný tarif, který pomůže lidem zvládat energetickou krizi.