Hlavní navigace

Rozhodnuto: Druhou mimořádnou valorizaci důchodů posvětila vláda

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 5. 2022
důchod, důchodci, penze, stáří, důchodce, Autor: Shutterstock

Podrobnosti o druhé mimořádné valorizaci včetně návodu jak spočítat, o kolik stoupne důchod právě vám, najdete v článku Důchodci dostanou další mimořádnou valorizaci. O kolik se zvýší penze právě vám?

Důchody se letos budou už podruhé mimořádně valorizovat. Navýšení na svém posledním jednání schválila vláda. K aktivaci mimořádné valorizace dochází automaticky při splnění zákonných podmínek, které jsou navázány na růst cen. 

Mimořádnou valorizaci upravuje § 67 zákona o důchodovém pojištění. Podmínkou pro její vznik je dosažení růstu cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn předchozí valorizací. Ta byla naposledy schválena s účinností od ledna 2022. Růst cen se tedy znovu sledoval od února a 5% hranici překročil v dubnu. Navýšení důchodů se provádí vždy pět měsíců poté, co dojde k překročení zmíněné hranice.

Mimořádná valorizace pak činí právě tolik procent, kolik činil růst cen v měsíci, ve kterém byla podmínka pro její aktivaci splněna. Tentokrát budou důchody (přesněji jejich procentní výměra) mimořádně navýšeny o 5,2 %. U průměrné penze to bude znamenat navýšení o 699 Kč.

Jak už jsme zmínili, jde letos už o druhou mimořádnou valorizaci, která se poprvé projeví na penzi v září. V důsledku první letošní mimořádné valorizace, pro kterou byly splněny zákonné podmínky hned v lednu 2022, se ale budou penze navyšovat už i v červnu. Procentní výměra kvůli první mimořádné valorizaci vzroste o 8,2 %. U průměrného důchodu půjde o růst o 1017 Kč. Podrobnosti o první mimořádné valorizaci najdete v článku K důchodu průměrně tisícovka navíc. Kolik dostanete přímo vy?

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).