Průzkum: Ženy berou v průměru skoro o 7000 Kč méně než muži

Rozdíl mezi průměrným platem ženy a muže se liší skoro o 7000 Kč. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který analyzoval přes 100 000 odpovědí svých uživatelů.

Jedinou oblastí, kde ženy berou v průměru více než muži je logistika a doprava. Ačkoli podle statistik je průměrná mzda v ČR za loňský rok 25 686 Kč (Platy.cz počítají s průměrnými hodnotami), medián mezd, tedy střední hodnota, byl 23 072 Kč. Podle Českého statistického úřadu je tento medián u mužů zhruba o 4000 Kč vyšší než u žen. Jiná míra rozdílu platů mužů a žen je dána hlavně většími rozdíly ve mzdách na vyšších pozicích, která častěji zastávají muži. 

Podle serveru Platy.cz muži vydělávají průměrně 30 450 Kč, zatímco ženy 23 640 Kč. U zmíněných dvou odvětví, kde obecný trend neplatí, ženy berou v průměru 21 600 Kč a muži 21 330 Kč.

V tomto případě to může být způsobeno skutečností, že zatímco muži v logistice figurují na postech řidičů, ženy organizují a plánují dodávky a sklady, pracují tedy na kvalifikovanějších pozicích, vysvětlil odchylku Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje Platy.cz. 

V dalších oborech, kde nejsou platy mužů a žen nijak rozdílné za se podle Dombrovského firmy strádají nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Jen o jednotky procent se liší platy například u zaměstnanců v telekomunikacích, ve strojírenství, na podpoře zákazníků či v právu a legislativě, dodal.

Nejvyšší rozdíly mezi platy jsou naopak v top managementu, kde dosahují i 48 % a na pozici obchodníka se 43 %. Ve středním managementu se platy liší zhruba o 20 %, částečně asi i proto, že zde mají ženy vysoké zastoupení.

Podle serveru Platy.cz berou muži o pětinu více než ženy už od prvního roku zaměstnání. Po třech až pěti letech praxe se pak rozdíl zvýší na 27 % a v dalších letech vzroste na 35 %. Po deseti letech v zaměstnání se rozdíl ustaluje na 31 %. Propad po šesti letech praxe způsobuje trend rodičovské dovolené, proti jiným zemím velmi dlouhé, řekl Dombrovský.

Komerční banka klientům bezplatně zpřístupnila bezpečnostní program do počítače Internetoví útočníci mění taktiku. Nyní šíří vyděračský software