Hlavní navigace

Průzkum: Ženy berou v průměru skoro o 7000 Kč méně než muži

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 4. 2015

Rozdíl mezi průměrným platem ženy a muže se liší skoro o 7000 Kč. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který analyzoval přes 100 000 odpovědí svých uživatelů.

Jedinou oblastí, kde ženy berou v průměru více než muži je logistika a doprava. Ačkoli podle statistik je průměrná mzda v ČR za loňský rok 25 686 Kč (Platy.cz počítají s průměrnými hodnotami), medián mezd, tedy střední hodnota, byl 23 072 Kč. Podle Českého statistického úřadu je tento medián u mužů zhruba o 4000 Kč vyšší než u žen. Jiná míra rozdílu platů mužů a žen je dána hlavně většími rozdíly ve mzdách na vyšších pozicích, která častěji zastávají muži. 

Podle serveru Platy.cz muži vydělávají průměrně 30 450 Kč, zatímco ženy 23 640 Kč. U zmíněných dvou odvětví, kde obecný trend neplatí, ženy berou v průměru 21 600 Kč a muži 21 330 Kč.

V tomto případě to může být způsobeno skutečností, že zatímco muži v logistice figurují na postech řidičů, ženy organizují a plánují dodávky a sklady, pracují tedy na kvalifikovanějších pozicích, vysvětlil odchylku Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje Platy.cz. 

V dalších oborech, kde nejsou platy mužů a žen nijak rozdílné za se podle Dombrovského firmy strádají nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Jen o jednotky procent se liší platy například u zaměstnanců v telekomunikacích, ve strojírenství, na podpoře zákazníků či v právu a legislativě, dodal.

Nejvyšší rozdíly mezi platy jsou naopak v top managementu, kde dosahují i 48 % a na pozici obchodníka se 43 %. Ve středním managementu se platy liší zhruba o 20 %, částečně asi i proto, že zde mají ženy vysoké zastoupení.

Podle serveru Platy.cz berou muži o pětinu více než ženy už od prvního roku zaměstnání. Po třech až pěti letech praxe se pak rozdíl zvýší na 27 % a v dalších letech vzroste na 35 %. Po deseti letech v zaměstnání se rozdíl ustaluje na 31 %. Propad po šesti letech praxe způsobuje trend rodičovské dovolené, proti jiným zemím velmi dlouhé, řekl Dombrovský.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).