Hlavní navigace

Internetoví útočníci mění taktiku. Nyní šíří vyděračský software

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 4. 2015

Škodlivé programy internetových útočníků mění taktiku. Dosud podvodné e-mailové zprávy obsahovaly viry konstruované tak, aby kradli přístupy do internetového bankovnictví. Nyní šíří vyděračský software. Zprávu přinesla ČTK.

Maily připomínající neuhrazenou fakturu, informace o zásilce či nevyřízené objednávce obsahovaly dříve soubor se škodlivým kódem Elenoočka, který útočníkům umožnil vykrást majiteli infikovaného počítače bankovní účet. 

Nyní se podle ČTK šíří šifrovací program FileCoder, který v počítači zašifruje soubory, zamkne obrazovku a vyzve k úhradě výkupného. Odesilatel zprávy s virem se většinou podepisuje nezvyklým křestním jménem jako Hugo, Alfons, Armin nebo Věnceslav.

Elenoočka je obávaný downloader a maily, které jej šíří, vypadají čím dál důvěryhodněji. To, že tento malware byl již podruhé po sobě využit k šifrovacímu vyděračskému útoku namísto tradičních bankovních útoků, je pozoruhodné. Může to znamenat, že útoky na internetové bankovnictví nesplnily očekávání internetového podsvětí a že zločinci mění strategii, řekl ČTK vedoucí pražského detekčního a analytického týmu Esetu Robert Šuman.

Obrana proti novému šifrovacímu programu je neotevírat soubory podezřelých mailů, zálohovat si svá data, aktualizovat pravidelně software a využívat antivirový program v počítači.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).