Hlavní navigace

Při nákupu přes Facebook máte stejná práva jako u e-shopu, rozhodl soud

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 11. 2014

Při nákupu zboží přes Facebook máte stejná práva, jako když nakupujete v internetovém obchodu. Platí pro vás tedy i 14 denní lhůta pro odstoupení od smlouvy. Rozhodl o tom Okresní soud v Kladně.

Spor se týkal podnikatelky, která prodává zboží přes facebookový profil, ale nechce přijímat od spotřebitelů zásilky zpět, pokud je vrátí do dvou týdnů, aby nemusela vracet kupní cenu.

Již před rokem jsme poukazovali na nezákonné praktiky obchodníků nejen na Facebooku, kteří namísto poučení o právu od smlouvy odstoupit do 14 dnů prohlašují, že se nejedná o e-shop a spotřebitelům právo od smlouvy odstoupit upírají, popsal praxi Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Okresní soud v Kladně ale konstatoval, že smlouva uzavřená přes Facebook se řídí stejnými pravidly jako klasické e-shopy. Prodejci tak musí zákazníky informovat o jejich právu odstoupit od smlouvy a musí i respektovat, pokud se zákazník rozhodne do dvou týdnů zboží vrátit s požadavkem na zpětnou výplatu kupní ceny.

Tvrzení, že se nejedná o e-shop, vyšlo prodejkyni draho. Náklady soudního řízení, které musela uhradit, trojnásobně převýšily vysouzenou částku za sukni a zaplacené poštovné. Ačkoli spotřebitelka se svou žalobou uspěla, podnikatelka se nepoučila a na facebookovém profilu „Dolly sukně“ píše, že se o e-shop nejedná, uvádí zpráva sdružení dTest. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).