Spočítejte si...

Zavřít

Při nákupu přes Facebook máte stejná práva jako u e-shopu, rozhodl soud

Při nákupu zboží přes Facebook máte stejná práva, jako když nakupujete v internetovém obchodu. Platí pro vás tedy i 14 denní lhůta pro odstoupení od smlouvy. Rozhodl o tom Okresní soud v Kladně.

Spor se týkal podnikatelky, která prodává zboží přes facebookový profil, ale nechce přijímat od spotřebitelů zásilky zpět, pokud je vrátí do dvou týdnů, aby nemusela vracet kupní cenu.

Již před rokem jsme poukazovali na nezákonné praktiky obchodníků nejen na Facebooku, kteří namísto poučení o právu od smlouvy odstoupit do 14 dnů prohlašují, že se nejedná o e-shop a spotřebitelům právo od smlouvy odstoupit upírají, popsal praxi Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Okresní soud v Kladně ale konstatoval, že smlouva uzavřená přes Facebook se řídí stejnými pravidly jako klasické e-shopy. Prodejci tak musí zákazníky informovat o jejich právu odstoupit od smlouvy a musí i respektovat, pokud se zákazník rozhodne do dvou týdnů zboží vrátit s požadavkem na zpětnou výplatu kupní ceny.

Tvrzení, že se nejedná o e-shop, vyšlo prodejkyni draho. Náklady soudního řízení, které musela uhradit, trojnásobně převýšily vysouzenou částku za sukni a zaplacené poštovné. Ačkoli spotřebitelka se svou žalobou uspěla, podnikatelka se nepoučila a na facebookovém profilu „Dolly sukně“ píše, že se o e-shop nejedná, uvádí zpráva sdružení dTest. 

Ceny malých bytů prudce rostou, investicím klesá výnos České dluhopisy mají druhý nejnižší výnos v EU