Hlavní navigace

Poptávka po nemovitostech stoupá. Vyžene nahoru i jejich ceny?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 2. 2011

Realitní kanceláře začínají opět zaznamenávat sílící nárůst poptávky po nemovitostech. Ani banky už nejsou v poskytování hypoték tak přísné. Na místě jsou proto obavy z opětovného růstu cen nemovitostí.

V listopadu dojde v USA k dalšímu přecenění hypotečních úvěrů. Málokdo si troufne spekulovat, jak celá záležitost dopadne, a případné obavy z promítnutí negativních důsledků do rozhodování českých bank nejsou od věci. Momentálně se tak jednoznačně vyplatí dát nemovitost do nabídky – úvěrová benevolence nebude trvat déle než do konce třetího čtvrtletí, odhadl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality s tím, že kancelář nyní zaznamenává enormní nárůst poptávky po nemovitostech.

Nejvíce podle Jonáše zájemci poptávají menší byty do 55 metrů čtverečních v cihlové zástavbě blíž k centru. Zájem je také o starší rodinné domky před rekonstrukcí. Co naopak klienti realitních kanceláří nechtějí, jdou nově postavené bytové domy v rámci developerských projektů.

Asi i proto se Jonáš nedomnívá, že by developeři plánované zvýšení DPH chtěli promítnout do svých cen. Poptávka je totiž minimální. A u lidí, kteří stavějí na zakoupeném pozemku svépomocí, půjde spíše o stavbu bez účetních dokladů – i za cenu ztráty například záruky na střechu. V takových případech půjde o nárůst šedé ekonomiky, nikoli o masivní navyšování cen, dodal Miroslav Jonáš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).