Hlavní navigace

Paušálem na dopravu si daně zpětně nesnížíte

Jiří Hovorka

V neděli 13. února skončila druhá daňová poradna. Než na konci února spustíme další, můžete se pokusit najít odpověď na svou otázku v již skončených poradnách, které jsou stále přístupné. Pro inspiraci dnes uvádíme dotaz na možnost zpětného započtení paušálu na dopravu.

Platil paušální výdaj na auto ve výši 4 tis. Kč měsíčně i v roce 2009? A pokud platil, mohu podat opravné daňové přiznání, kde bych tento paušál použila, ačkoli jsem v tom roce účtovala skutečné náklady? V účetnictví bych to opravila na paušální výdaj a z mírného zisku, bych se rázem dostala do ztráty a protože mám podnikání jen jako vedlejší příjem a při uplatnění ztráty mi vznikne přeplatek na dani (díky zálohám ze závislé činnosti), mohu žádat o vrácení tohoto přeplatku?

Pavel Podlešák: Tento paušál pro rok 2009 skutečně platil. Dodatečné daňové přiznání však není možné podat, neboť to je možné v tomto případě podat pouze pokud vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši.

Našli jste v článku chybu?