Spočítejte si...

Zavřít

Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

Podle informací Českého rozhlasu došlo u realitní kanceláře Reality 21 patřící pod síť Century 21 ke zneužití finančních prostředků v advokátní úschovně. Škoda, která měla vzniknout zpronevěrou advokáta Miloše Vlasáka je odhadována na 50 milionů korun. Počet  poškozených klientů přesahuje 50 osob.

Přestože jde o exces jednoho člověka, problém se dotýká celého realitního trhu. Přitom by stačilo, aby realitní kanceláře měly zavedené postupy, které těmto situacím zabraňují. Pro mnoho poškozených jde o celoživotní úspory, jejichž ztráta může být likvidační. Případně se jedná o peníze, které poskytla banka a které budou muset klienti bance vrátit bez ohledu na tuto situaci.

Návod, jak nyní postupovat, má Mgr. Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX:

Klientům, kteří mají svěřené prostředky po splatnosti, doporučuji podat okamžitě trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry. Toto trestní oznámení je bezplatné. Mají také právo domáhat se u soudu/v trestním řízení úhrady všech souvisejících nákladů, které jim vznikly. Jedná se zejména o úroky bance, poplatky, pokuty a další kompenzace, které mohou činit další statisíce korun. Celkově lze odhadovat, že pokud proces vyšetřování případu i soudní řízení budou probíhat hladce, trestní řízení by mohlo být ukončeno nejdříve v řádu měsíců. Klienti, kteří nemají finanční prostředky po splatnosti, ale mají u advokáta uschované peníze, by se také měli okamžitě obrátit na policii.

Podle majitele RE/MAX Davida Krajného tato tato událost poškozuje pracně budovanou důvěru v realitní trh. Do vzdělání makléřů a souvisejících služeb, mezi než patří i služby právní kanceláře a advokátní úschovy, investujeme ročně desítky milionů korun. Podobné kauzy by však mohly mít zcela zásadní dopad na celý realitní trh, říká Krajný.

Aby se zmenšila rizika nekalého jednání, pomůže podle Krajného aplikovat čtyři opatření, která zavedi ve vlastní realitní síti:

  1. Každá výplata jakékoli částky z advokátní úschovy podléhá trojí kontrole.
  2. Autorizace příkazu k výplatě musí být provedena současně dvěma pověřenými osobami, z nichž každá disponuje svými jedinečnými přístupovými údaji.
  3. Každý obchodní případ (každá jednotlivá smlouva o advokátní úschově) má přirazen jedinečný vázaný účet. Po dobu platnosti smlouvy o advokátní úschově tento účet slouží jen a výhradně pro daný obchodní případ. Tímto je mimo jiné eliminováno nebezpečí záměny jednotlivých peněžních prostředků, popř. nárokování těchto peněžních prostředků jinou osobou, než která je účastníkem předmětné smlouvy.
  4. Účastníci smlouvy tak mají okamžitý přehled o pohybech na vázaném účtu. Při jakékoli transakci na vázaném účtu zasílá banka automatickou informaci o transakci, kterou obdrží všichni členové týmu advokátní kanceláře. Informace o transakci je následně zasílána všem účastníkům smlouvy o advokátní úschově a makléři. Účastníci smlouvy tak mají okamžitý přehled o pohybech na vázaném účtu.
Česká podnikatelská pojišťovna nabízí k pojištění bytů a domů 40% slevu "Mistři švindlu." Nekalé obchodní praktiky přišly realitku Prolux na 5 milionů        
Milan
Milan (neregistrovaný) 193.179.134.---
19. 9. 2012 11:17 Nový

Re: Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

celé vlákno

Dle jazykové úrovně psal tento článek průměrně inteligentní šimpanz...

Invc
Invc (neregistrovaný) ---.ligna.cz
19. 9. 2012 17:27 Nový

Re: Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

celé vlákno

Krom toho ty rady jsou jen takové přihřívání polívčičky a PR.
Ve skutečnosti je ta situace o dost složitější - už jenom tím, kdo je vlastně poškozený (při prodeji nemovitosti za peníze, když peníze zmizí - tak pořád někdo z těch dvou má ještě tu nemovitost....).

smp
smp (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 9. 2012 19:05 Nový

Re: Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

celé vlákno

Je to tak - toto je jen reklama na konkurenční realitku - že u nich by se to nestalo. Podstata problému je v tom, že realitka klientům zprostředkuje advokáta a ten když klienta okrade, tak realitka za nic neručí. Toto se právě stalo nám - Century 21 nás vehnala do spárů superzloděje Mgr. Vlasáka, který peníze z advokátní úschovy ukradl. A jsme šokovaní, že Century 21 svou odpovědnost za naše neštěstí nepřipouští - sice komunikují stylem "je nám to líto", ale o žádném odškodnění neuvažují. Inzerovali "špičkový právní servis", my jsme jim zaplatili provizi 140.000 a na konci jejich servisu nemáme ani dům, ani peníze. Je to hrůza.

Lukas
Lukas (neregistrovaný) 88.103.93.---
21. 9. 2012 15:32 Nový

Re: Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

celé vlákno

Říkám to už dlouho... zvučné jméno není zárukou kvality. Ačkoliv Century 21 pomlouvá svou konkurenci jak se dá, stejně jako Remax, tak není moc velkým tajemstvím že obě tyto společnosti mají velmi kolísavou kvalitu služeb a je to dáno jednak právním bordelem (např porušováním švarc systému), tak i vnitřní struktůrou společností která je v českých podmínkách realitního trhu poněkud neurčitá, bez jasné formy.

já
(neregistrovaný) ---.starnet.cz
25. 10. 2012 17:25 Nový

Re: Podvedla vás realitní kancelář nebo advokát? Postup, jak se bránit

celé vlákno

Další do bandy podvodných realitek je rk PROLUX,SCHOVÁVAJÍCÍ SE POD NOVÝ NÁZEV PROLUX COLSUNTING...více na obranném www.antiprolux.cz , kde jsou i popsané praktiky realitky i formuláře pro oklamanané prodávající.

Cricry
Cricry (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 9. 2012 13:20 Nový

Vlasák-R21-C21-Remax

Hodně vtipný. Relity 21 se cíleně mediálně distancuje od Vlasáka, třebaže spolupráce s ním byla úzká a výhradní, špičky Century 21 se cíleně mediálně distancují od Reality 21, třebaže vždy byla ve všech prezentacích jejich "vlajkovou lodí" a Remax se nyní úspěšně snaží vozit po svém největším fančízovém konkurentov C21i. Akorát že jim to tu nikdo nežere :-((