Hlavní navigace

Počet seniorů, kteří nakupují na internetu, roste. Je však třeba dávat pozor na rizika

Sdílet

Internetové nakupování využívá čím dál více Čechů. Podle dat Českého statistického úřadu tímto způsobem nejčastěji nakupují mladí lidé a maminky na mateřské dovolené. Nárůst počtu nakupujících je však patrný i u seniorů. Počet osob nad 55 let, kteří nakupují on-line, se za posledních 10 let zvýšil šestkrát. U nakupujících starších 65 let pak dokonce dvanáctkrát.

Senioři nejčastěji nakupují oblečení a elektroniku. Slevové portály využívá 70 % z lidí nad 55 let, kteří na internetu nakupují. Průměrná útrata pak činí 1000 Kč – 2500 Kč za 3 měsíce. Zároveň ale tato skupina patří mezi jednu z nejohroženějších, a tak se doporučuje opatrnost zejména při výběru e-shopu a při placení. V internetovém prostředí se samozřejmě pohybuje velké množství podvodníků, kteří vnímají starší lidi jako snadné oběti. Při prvním nákupu z e-shopu proto rozhodně není vhodné platit cokoliv předem, bezpečnější je nechat si zaslat zboží na dobírku, vysvětluje Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Při objednávání zboží se vyplatí hledat recenze a hodnocení obchodníka i samotného zboží, zjistit si informace o dopravě zásilky i podmínky reklamace a vrácení zboží. Poctivý obchodník by měl všechny tyto údaje zveřejnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).