Hlavní navigace

Daň z nemovitých věcí: víte, kdy vám přijde složenka a kdy nic platit nemusíte?

Sdílet

Na konci května končí každoročně termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Daňové přiznání se podávalo již v lednu a pokud nedošlo ke změně okolností, stačí jej podat jedenkrát. Někdy ale lidé tápou, jestli se jich daň týká či nikoli a kdy a jestli vůbec obdrží složenku na zaplacení daně.

Pokud jste k 1. lednu 2017 vlastnili nějakou nemovitost, ať už stavbu či pozemek, daň se vás týká. Není rozhodující, jestli jste přiznání k dani z nemovitostí podávali v roce 2017 či v předchozích letech.

V některých případech můžete být od daně osvobozeni. Od daně jste osvobozeni, pokud jste držiteli průkazu ZTP či ZTP/P. Výjimku můžete získat také tehdy, pokud k získávání energie využíváte biomasy a osvobozeny jsou i rozestavěné stavby, říká Andrea Kleinová, daňová poradkyně ze společnosti Crowe Horwath. Úlevu od daně mají také nemovitosti ve vlastnictví České republiky, obcí nebo nemovitosti jiných států, které jsou využívané pro diplomatické účely. A také nemovitosti, které slouží pro vzdělávání, školky a školská zařízení, nemovitosti využívané pro sociální a zdravotní služby či obecně prospěšné účely, církevní objekty, galerie a muzea.

Jestliže se vás daň týká, můžete očekávat složenku. Tu finanční úřad rozesílá již od poloviny dubna 2017.

Vypočtenou daň musíte zaplatit do 31. května 2017. Je důležité uvědomit si, že platba je jako uhrazená počítána teprve tehdy, kdy je připsána na účet příslušného úřadu. Nenechávejte ji proto na poslední možný den, doporučuje Andrea Kleinová. Jestliže je daň vyšší, než 5000 Kč, máte možnost si zaplacení rozložit do dvou splátek. První musíte uhradit do 31. května a druhou do 30. listopadu 2017. Výjimku mají ti, kteří se věnují zemědělství nebo chovu ryb. Ti mohou daň zaplatit nejpozději 31. srpna.

Zaplatit můžete několika způsoby:

  • bezhotovostním převodem,
  • platebním příkazem,
  • prostřednictvím QR kódu,
  • na České poště.

Pokud daň nezaplatíte, hrozí vám sankce v podobě úroků z prodlení. Výše dosahuje 14,05 % z výše daně za rok. Když pokuta nepřesáhne 200 Kč, bude vám finančním úřadem prominuta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).