Hlavní navigace

V bytě s vámi může žít nájemce i podnájemník. A pronajímatel ani nemusí souhlasit

Sdílet

I v případě, že jste uzavřeli nájemní smlouvu jako jediní, mohou s vámi v bytě bydlet i další lidé. Podle zákona totiž můžete i jako nájemce bydlet v pronajatém bytě s kýmkoli dalším. Nájemní smlouva pak může stanovit, že musíte mít nejdříve písemný souhlas pronajímatele. V případě, že s vámi ale má žít osoba blízká (předek, potomek, manžel, druh, družka, partner nebo partnerka či sourozenec), tento souhlas mít nemusíte.

Souhlas pronajímatele s bydlením jiných osob také není potřeba, pokud se jedná, slovy zákona, o případy zvláštního zřetele hodné. Pod tím si můžeme představit například situaci, kdy nájemce do své domácnosti dočasně příjme nezletilé dítě své přítelkyně, která pobývá v nemocnici, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Pronajímatel má ale právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je vzhledem k velikosti bytu přiměřený a umožní všem nájemcům žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách. Počet osob se ale posuzuje vždy individuálně.

Kromě členů domácnosti, které můžete přijmout do své domácnosti, můžete žít i s podnájemcem. S podnájmem musí pronajímatel souhlasit, ale opět jsou tu výjimky. Pokud budete s podnájemcem v bytě trvale žít, pronajímatelům souhlas není potřeba.

Jakoukoli změnu v počtu osob v bytě jste ale povinni nahlásit. Pokud nájemce neoznámí zvýšení osob v bytě do dvou měsíců, může to být důvodem k výpovědi z nájmu bytu, upozorňuje Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2017 9:44

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  Jako pronajimatel uz prakticky nemate zadne pravo rozhodovat o svem byte, jako najemnik muzete defacto cokoli. Kdyz pronajmente byt najemnikovi treba za 10 tisic a ten ho obratem prepronajme dvanacti cikanum za 12 tisic (kazdej cikan za litr), vydelava najemnik 2 tisice mesicne a dle zakona je to v poradku. Najemnik muze dale pronajimat byt...

 • 22. 3. 2017 9:50

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Tady je to jednoduché, poštval bych na něj finanční úřad pro neplacení daně z pronájmu. Spekulanti tohle platit nebudou.
  Nehledě na to, že cokoli zničí a je to jedno, zdali on osobně nebo jeho lidé, jde za ním a za jeho kaucí. A dneska mohou být kauce velké a to si každý rozmyslí.

 • 22. 3. 2017 11:03

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  problem je v tom, ze musite nekokolikrat upozornit sveho najemnika, aby stav napravil, teprve pote muzete dat vypoved s 3 mesicni lhutou!!! Za tu dobu mate byt od cikanu zdevastovan. Nahradu po najemnikovi, pak muzete vymahat soudni cestou ... otazka na nekolik let s vysledkem najemnik nic nema dekujeme nashledanou ... realita v praxi

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).