Hlavní navigace

OSVČ si na minimálních zálohách připlatí o téměř 400 Kč

Sdílet

Pokud patříte mezi živnostníky, kteří platí minimální zálohy, od ledna 2019 si opět připlatíte. V roce 2019 bude minimální měsíční záloha na sociální pojištění činit 2 388 Kč a na zdravotní pojištění 2 208 Kč. „Živnostníci platící minimální zálohy na zdravotní i sociální pojištění budou tedy platit v souhrnu 4 596 Kč, což je o 383 Kč více než v roce 2018, doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

V roce 2018 totiž minimální zálohy činí 2189 Kč na sociální pojištění a 2024 Kč na zdravotní pojištění. Měsíční záloha na zdravotní pojištění je splatná do 8. dne následujícího měsíce, tedy ze leden 2019 do 8. února 2019. V případě zálohy na sociální pojištění ale dochází ke změně. Dosud platilo, že zálohu např. za září jste mohli zaplatit až do 20. října. Od ledna 2019 se ale systém plateb mění. Nově bude záloha na daný měsíc splatná již v tom samém měsíci. Tedy za leden do konce ledna.

Neznamená to však, že byste v lednu museli platit zálohy dvě, tedy za prosinec a ještě za leden. ČSSZ bude mít za to, že záloha, která jí přijde na účet v lednu 2019 je za leden. Za prosinec vám platbu promine a naúčtuje vám ji až při podání přehledu o příjmech a výdajích.

Stále platí, že u sociálního pojištění platíte stejné zálohy až do podání zmíněného přehledu. U zdravotního pojištění si ale musíte na konci ledna 2019 změnit trvalý příkaz, protože zdravotní pojišťovny chtějí novou výši záloh platit již od ledna. 

Podrobně jsme se tématu věnovali ve článku Sociální pojištění 2019: na zálohách si připlatíte o dvě stovky a ve článku Pravidla pro platbu sociálního pojištění se od roku 2019 mění. Ukážeme, jak

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2018 9:02

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  Myslim, ze je pomalu cas zavrit zivnost a nechat se zamestnat nekde v kancelari a bude klid. Oni jsou totiz dve skupiny zivnostniku, jedna skupina co maka 10h denne a maka soboty nedele, ti si samozrejme vydelaji dost, ale je to na ukor casu, a pak je spousta malych zivnostnicku zejmena na vesnicich, kteri delaji lidem prilozitostne remesla, ktera jsou potreba a vydelaji si treba 15-20 tisic mesicne a to jim k zivobyti staci, ovsem takhle za chvili vetsinu odevzdaji na srazkach, takze to tihle zivnostnicci oficialne zavrou, budou delat melouchy lidem mimo faktury a jeste nekde brat podporu. Myslim, ze ti mali zivnostnicci na vesnicich by se meli zachovat, minimalne tim, ze se zivi sami a nezatezuji statni kasu. Takhle to bude mit presne obraceny efekt.

 • 4. 11. 2018 15:49

  slunce (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Kde brát v obci víc klientů? Nejsou. Ale ti , co tam žijí, také chtějí služby jako ve městě. Ti, co je poskytují se musí přizpůsobit platům na vesnici. Služby dělají z lásky , z důvodu, že pečují o blízké nebo děti a vnoučata. Obce jim nepomáhají. Ale bez obětavosti právě těchto živnostníků by obce vymřely. Tito obětavci nechtějí od státu podporu, nemarodí, neotravují. Ale každoročně doplácí na chamtivost státu a těch, kteří tvoří zákony pro svůj blahobyt. Nepracují 8hodin, ale přizpůsobují se potřebám na vesnici. Jejich platy nedosahují mnohdy ani měsíční minimální mzdy.
  Ta je pohyblivá . Přes to měsíčně musí vydat přes 4000,- z kapsy , ať mají vyděláno nebo ne. Nikdo se jich neptá, jestli mají z čeho zaplatit a žít. Při výplatě minimální mzdy 12200,- podnikatel musí měsíčně zaplatit zhruba 4200,-. plus nájemné., cestovné . Kolik mu asi zbude pro rodinu? 2-5.000 ? Když je chřipková sezona , je rád , že zaplatí pouze soc a zdra. Ale kdo jim každoročně zvedne minimální mzdu? Obyvatelé obcí? Ani náhodou. Když zdraží, tak zákaznici přestanou chodit. Tak musí sáhnout do svých úspor, jestli nějaké má ? Kam vše povede? Živnostníci postupně zruší živnost , půjdou na ÚP a budou dělat melouchy. Tak, jak to dělají lidé pracující ve firmách. V době volna dělají melouchy bez ŽL. Nic nepřiznávají , nic nemusí a nikdo se nad tím nepozastaví. Do kapsy jim jde mnohdy mnohem víc než lidem pracujícím na ŽL.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).