Hlavní navigace

Od roku 2011 se zvedou pojistné limity vkladů a zkrátí se doba vyplácení

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 1. 2010

V roce 2008 se pod tlakem krachu mnoha amerických bank poměrně hekticky měnila legislativa upravující pojištění vkladů. Limity pojištěných vkladů stouply z 25 000 EUR na 50 000 EUR a dále byla zrušena spoluúčast vkladatelů ve výši 10 %. V následujícím období pracoval legislativní sbor Evropské unie na zpřehlednění situace a přizpůsobení podmínek momentální realitě. Výsledkem je směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady.

Ta nejenže limity pojištěných vkladů zvyšuje na 100 000 EUR, ale zároveň i zkracuje lhůtu k výplatě náhrad za pojištěné vklady. Klienti zkrachovalých bank by se tak ke svým vkladům (do výše limitu) měli dostat do 20 pracovních dnů od rozhodného dne. Nyní je tato lhůta nastavena na 3 měsících.

Zkrácení termínu výplat a zvýšení pojištěné částky vkladů je krokem ke stabilizaci důvěry vkladatelů v bankovní systém a v případě potencionálních problémů jedné banky by měl přispět k omezení vzniku dominového efektu a podpořit udržení klidu na bankovním trhu, říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

A od kdy budou tyto změny součástí českého práva? V prosinci 2009 vláda schválila návrh novely, která by tuto evropskou směrnici měla zavést. Nyní se čeká na schválení v obou komorách parlamentu a následnou ratifikaci prezidenta. Platná má novela být nejpozději k 1. 1. 2011.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).