Hlavní navigace

Tým expertů začne připravovat důchodovou reformu

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 1. 2010

Dnes by se měl poprvé sejít tým expertů, který začne připravovat reformu důchodového systému. Za jeho vznikem stojí ministr financí Eduard Janota. Skupina by měla vypracovat několik alternativních možností, jak by se v ČR do budoucna měly vyplácet důchody. Nyní je komise sestavena z nestranických členů, pro politiky začne být vstup do skupiny aktuální až po volbách. Základní návrhy by měl mít tým hotové do letošního května. Čtěte více: Důchody mladých: opravdu přijde katastrofa?

Penzijní reformu, která je tolik potřebná kvůli problémům s financováním stávajícího důchodového systému, by mohla ohrozit po volbách levice. Ta chce podporovat stávající systém a navíc plánuje protlačit jednorázový příspěvek pro důchodce, který by vzhledem k počtu seniorů v ČR a nynějšímu stavu veřejných financí a rozpočtu, celou situaci ještě více zhoršil. Čtěte více: Den kdy český stát zkrachoval

Podle členů komise by se deficit důchodového účtu neměl vyrovnávat dalším navyšováním povinných plateb do systému. Již nyní totiž patří pojistné v ČR k těm nejvyšším v Evropě. Řešit by se měla spíše výdajová stránka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).